Sve veći broj penzionera razmišlja da pokrene spor protiv države zbog privremeno umanjenih penzija, čime im je, smatraju, povređeno imovinsko pravo, piše Politika.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Neki od penzionera kojima su primanja veća od 25.000 dinara umanjena od novembra 2014. godine rešili su da posle tri i po godine pomoć potraže na sudu pokretanjem pojedinačnih tužbi. To je, smatraju, jedini način da im se razlika umanjenih penzija jednog dana isplati, jer su penzije njihovo privatno vlasništvo koje im je Zakonom o privremenom uređivanju načina isplata penzija oduzeto.
Podsećamo:
- Ustavnom sudu predata Inicijativa za ocenu ustavnosti zakona o smanjenju penzija (video)
- Udruženje sindikata penzionera Srbije tražiće pravdu u Strazburu
- Rešenje Ustavnog suda Srbije o odbacivanju inicijative za pokretanje postupka za ocenu ustavnosti Zakona o privremenom uređivanju načina isplate penzija
- USPS podnosi novu Inicijativu Ustavnom sudu Srbije zbog smanjenja penzija
- Narodna inicijativa za vraćanje penzija – Potrebno 30.000 potpisa!
S obzirom na to da je Ustavni sud odbacio inicijativu za ocenu ustavnosti koju su podneli Udruženje sindikata penzionera Srbije i vojni penzioneri, nije im, kažu, ostalo ništa drugo nego da presaviju tabak, jer je povređeno njihovo imovinsko pravo.
Desimir Mrdović, advokat iz Beograda, kaže da je odluka o privremenom umanjenju penzija neustavna, jer Ustav kaže da se već dostignuti nivo ljudskih prava ne može smanjivati.
„Penzija je neotuđivo pravo svakog pojedinca zarađena na osnovu radnog staža i uplaćenih doprinosa. Zakon o privremenom uređivanju načina isplate penzija protivan je ne samo Ustavu, nego i Evropskoj socijalnoj povelji, ratifikovanoj kod nas 2009. godine, jer ovaj ratifikacioni akt ima jaču pravnu snagu od zakona“ objašnjava advokat Mrdović.
Kakva su prava oštećenih penzionera i da li zaista mogu da dobiju ovaj spor protiv države (kakav je slučaj bio s vojnim penzionerima kojima je država posle pokretanja pojedinačnih tužbi morala da isplati uvećane penzije) ili će im posle svega ostati samo troškovi advokata?
I advokatima je teško da se oko tog pitanja saglase, priznaje Mrdović.
„Ustav propisuje da se penzije regulišu Zakonom o penzijskom i invalidskom osiguranju, što je u ovom slučaju, takođe, prekršeno i to tako što se donosi novi Zakon o privremenom umanjenju, a Zakon o PIO stavlja se van snage. Ali, ne u smislu da se ukida, nego privremeno suspenduje njegove odredbe, a to privremeno može da traje i godinama“, kaže g. Mrdaković.
Mrdović ističe i da mu se oštećene stranke dugo već javljaju da provere kakva su im prava i mogućnosti ukoliko podnesu pojedinačnu tužbu. On očekuje da će ovakvih tužbi biti sve više, pogotovo ako se zna da niko od nadležnih ni dalje ne govori do kada će važiti ova privremenost isplate umanjenih penzija.
„Činjenica je da je Ustavni sud odbio inicijativu za ocenu ustavnosti, ali se on zapravo nije bavio suštinom zakona, pa su penzioneri ostali bez suštinskog odgovora pod kojim uslovima može da im se otuđi njihova privatna imovina. Ili, ako im već neko oduzima imovinu, da li će im je i u kom iznosu vratiti i kada“, pita ovaj advokat.
- Prof. Ivošević o Zakonu o privremenom uređivanju načina isplate penzija
- Prof. dr Zoran Ivošević: Lažno predstavljanje falš zakona
Priznaje da se država dosta dobro zaštitila novim zakonom, i to tako što je navela da se jedan deo penzija isplaćuje iz budžeta, a drugi od uplate doprinosa, kao i da država zbog ekonomske krize mora da pribegne ovim merama.
„Mnoge moje kolege posavetovale bi penzionere da ne ulaze u ovaj spor, jer će sve jako dugo da traje, ali ja savetujem da treba da probaju i da se naoružaju strpljenjem. Jer, ovaj problem moći će da iznesu pred Međunarodni sud pravde u Strazburu“, kaže ovaj advokat i nada se da bi ceo slučaj jednog dana mogao doći do Ustavnog suda, u smislu da sud može da odluči da ispita ustavnost ovako donete odluke ako ga argumenti izneti u inicijativama uvere da za to ima mesta.