RTS je 5. januara 2023. godine emitovao emisiju Anice Telesković „100 godina penzija u Srbiji, kada su penzioneri bili najsrećniji?“. Anica Telesković je napravila presek sto godina penzijskog sistema u Srbiji.
Najnovije:
Ispunjeni penzionerski dani
10 kućnih testova za određivanje čistoće meda
Cena ulja više nije ograničena
Još 100.000 vaučera od kraja maja
Besplatni program za starije – Viki Senior
Zašto neki stariji ljudi imaju probleme sa sluhom?
Obećana nagrada – karakteristika svih internet prevara
Vitamin K štiti od dijabetesa?
Fond PIO: Najbolja poslovna godina u poslednjem desetleću
Miloš Grabundžija, Sindikat penzionera Nezavisnost: Standard penzionera Srbije (video)
Beograd: Od 17. maja, doživotna kartica za prevoz starijima od 65
Jedna je porodica – Porodica kao osnovni stub podrške starijima i osobama sa invaliditetom
Prevencija raka: Efikasnost vitamina D u odnosu na placebo
Od melanoma godišnje oboli oko 400 ljudi, uglavnom starih 50-60 godina
Poboljšati položaj žena starijih od 45 na tržištu rada
Penzioneri Savskog venca besplatno na Taru i Mokru goru
Ima li nade da država ukine penale za prevremeno penzionisanje?
Ukidanje konverzije zemljišta
Deficit budžeta Srbije u prvom tromesečju 2023.
Категорија: <span>Istorija</span>
Hit dijete 20. veka
Prenosimo tekst britanske istoričarke o popularnm dijetama 20. veka. Neke pojave (više) su vezane za zapadni svet 20. veka, ali je korisno upoznati se sa korenima savremenih hit dijeta koje su popularne i kod nas. Ovo je i podsetnik na trendove koje su pratile naše bake, majke, pa zatim i mi same.
I svetski rat – 1915. godina – Zarobljenici srpske vojske
Deo iz knjige Anrija Barbija, francuskog novinara koji je srpsku vojsku pratio u balkanskim ratovima, a zatim i u I svetskom ratu. U knjizi „Sa srpskom vojskom“ opisao je početak rata, opsadu Beograda, Cersku bitku, pokolj koji je austrougarska vojska načinila u Mačvi, Kolubarsku bitku, oslobađanje Beograda…. U odlomku koji prenosimo Anri Barbi piše o...
Jalija – Mahala dorćolskih Jevreja
Posthumno objavljena knjiga advokata Davida Dače Alkalaja „Moja Jalija“ o životu i običajima jevrejskog stanovništva, o konkretnim porodicama i sudbinama na Jaliji.
Medenica za Nedeljnik: O lapotu, običaju ubijanja starih i nemoćnih
Ovih dana se u metaforičnom smislu često koristi reč lapot. Mihailo Medenica je literarnom rekonstrukcijom podsetio na jedan od najjezivijih običaja na ovim prostorima. Pročitajte njegovu kultnu priču o ovom (srećom) izumrlom običaju, iz sela Zjapina gde je zapamćen poslednji slučaj lapota, kad je Mitar Stojnin ubio oca Petka. Nedeljnik nas podseća na običaj ubijanja...
Ona danas slavi 100. rođendan
Rodila se u izbeglištvu, podalje od doma, pa je odmah postala bilingvalno dete. Međutim, veći deo njenog veka, njena majka, Srpkinja, nosila je drugo ime umesto onog pod kojim ju je rodila. Taman je izašla iz punoletstva kad je prestala biti devojka, no se ugospođila pa ostala i do danas očuvana…
Najbogatijih 1% danas bili su to i pre pola milenijuma
Dvojica italijanskih ekonomista analizirali su poreska plaćanja u Firenci od 1427. do 2011. godine. Ispostavilo se da za proteklih šest vekova niko nije uspeo da pretekne po bogatstvu one najbogatije iz ranog 15. veka – preciznije, godinu dana pre nego što je počela gradnja naše Smederevske tvrđave.
Gospodine Miloševiću, hvala Vam za internet!
Naslov je parafraza francuske šale. Kada su se tamošnji socijalisti hvalili svim dostignućima koje su postigli, tamo negde 1990-ih, pojavila se i ironična zahvalnica za to što su izmislili i uveli internet. Na sličan način, kao donosioca velikih promena ovde i dalje volimo da se setimo Josipa Broza.
Muzej banjskog lečenja u Vrnjačkoj banji – 150 godina istorije
Muzej nauke i tehnike svoju „centralu“ ima u zgradi stare centrale na Dorćolu u Beogradu, ali i u njegovoj nadležnosti su i specijalizovane postavke širom Srbije. Jedna od njih jeste i ona u Vrnjačkoj banji gde se nalazi muzej posvećen, a čemu drugom nego – banjskom lečenju.
Primenjena psihologija: Priča o jednoj pomorskoj bici i obrascima našeg sećanja
U noći, 19. novembra 1941. godine nedaleko od obala Australije dva ratna broda su se susrela, potukla, i oba – potonula. Decenijama je ostala misterija gde se to tačno dogodilo, olupine je krio okean, a onda su psiholozi otkrili lokaciju sa neverovatnom preciznošću samo na osnovu zapisanih svedočenja.