Magnezijum, mineral koji se nalazi u mnogim namirnicama, neophodan je za pravilno funkcionisanje organizama, dakle zdravlje starijih ljudi. On jača funkciju mišića, nervni sistem i bori se protiv neželjenih efekata starenja.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Magnezijum za održavanje vitalnosti starijih osoba
Korist za zdravlje starijih ljudi koje nudi magnezijum su poznate i priznate i u medicini: Ovaj mineral pomaže pravilno funkcionisanje organzima. Povezan je sa proizvodnjom energije u ćelijama.
Pored toga, magnezijum učestvuje u više od 300 enzimskih reakcija. Na taj način pomaže da se osigura zdravlje kostiju, mišića i nerava starijih osoba.
Da bismo bili zdravi i vitalni u starijem dobu, neophodno je da se zdravo hranimo. Suplementi u preporučenim dnevnim dozama mogu nam pomoći u tome.
Magnezijum za kardiovaskularno zdravlje starijih osoba
Magnezijum pomaže u regulisanju nivoa kalcijuma, kalijuma i natrijuma u telu. Ovo je od presudnog značaja za pravilno funkcionisanje srca.
Ovaj mineral pomaže u održavanju normalnog ritma srca tako što stabilizuje ćelijske membrane. Na taj način magnezijum pomaže u sprečavanju aritmija, stanja koje se češće javlja kod starijih osoba.
Istraživanje koju je sproveo naučni časopis „American Journal of Clinical Nutrition“ ispitalo je povezanost između izlučivanja magnezijuma mokrenjem i rizika od ishemijske bolesti srca. Ovo istrživanje je obuhvatilo 7.664 pacijenta.
Rezultati su pokazali da je nizak nivo izlučivanja magnezijuma povezan sa visokim rizikom od ishemijske bolesti srca. Ovo zapažanje naglašava važnost adekvatnog unosa magnezijuma.
Magnezijum takođe pomaže u regulaciji krvnog pritiska i podstiče širenje krvnih sudova. Ovaj vazodilatatorni efekat je posebno koristan u sprečavanju hipertenzije.
Kako magnezijum pomaže starijima da se izbore sa stresom?
Magnezijum je neophodan mineral ne samo za obezbeđivanje fizičke, već i psihičke dobrobiti starijih osoba.
Regulišući neurotransmitere uključene u prenos nervnih signala, magnezijum smanjuje stres i anksioznost. Na taj način ovaj mineral doprinosi boljem raspoloženju.
Magnezijum doprinosi:
- borbi protiv umora i stresa
- smanjenju lučenja dva hormona stresa (kortizola i adrenalina)
- oslobađanju serotonina, hormona sreće.
Magnezijum je takođe efikasan u borbi protiv anksioznosti i kolonulosti duha Dakle, koncentrovani suplementi magnezijuma mogu pomoći kada smo pod stresom.
Magnezijum za snažne mišiće i jake kosti
Magnezijum povećava pokretljivost starijih osoba.
Kosti i mišići sadrže skoro 65 odsto ukupne količine magnezijuma koji se nalazi u telu Među prednostima magnezijuma ubrajamo i njegovu sposobnost da olakša apsorpciju kalcijuma, važne komponente za obezbeđivanje zdravlja kostiju.
Magnezijum pomaže u sprečavanju razvoja osteoporoze. Unos magnezijuma kroz ishranu ili suplemente povećava gustinu kostiju kod starijih žena.
U sadejstvu sa kalcijumom pomaže jačanje kostiju, što je neophodno za sprečavanje osteoporoze. Osteoporoza je boolesti koja čini kosti krhkim i povećava verovatnoću da se slome.
Magnezijum takođe pomaže u smanjenju grčeva, vrtoglavice i slabosti mišića.
Najbolji izvori magnezijuma za starije
Pošto ga ljudsko telo ne proizvodi, magnezijum moramo da unosimo kroz ishranu. Među namirnice koje su bogate magnezijumom spadaju: crna čokolada, spanać, uljano seme, školjke, integralne žitarice… Orašasti plodovi i suvo voće su, takođe, odlični izvori magnezijuma.
Možemo pomoći svom metabolizmu da pravilno funkcioniše konzumiranjem mineralne vode bogate magnezijumom.
Dodaci ishrani su način da se unese dovoljno magnezijuma u organizam. Postoje u obliku tableta (običnih ili šumećih koje se rastvaraju u vodi), guma ili štapića. Najčešće se uzimaju jednom dnevno s tim što se uglavnom preporučuje da se ovaj „tretman“ ne sprovodi češće od dva puta godišnje. U svakom slučaju, pre nego što počnete da uzimate bilo kakve suplemente, treba da se obratite svom lekaru i/ili farmaceutu za savet.
Važno je da se unose preporučene doze magnezijuma. Uravnotežena ishrana i uzimanje dijetetskih suplemenata su ključ za pravilno funkcionisanje organizma u starosti.
Fotografija: Ignacio Amenábar sa Unsplash