Voda sa punoglavcima zapravo ne sadrži punoglavce. Šta sadrži i da li zaista pomaže u očuvanju zdravlja i vitke linije ili je samo trend bez pokrića?
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Šta biste bili spremni da učinite da smršate? Možda biste smanjili šećer? Neki TikTokeri toliko žele da izgube kilograme da su preduzeli ekstremne mere – piju „vodu sa punoglavcima“.
Ne brinite, nije baš tako grozno kao što zvuči. Ovaj trend zapravo ne podrazumeva ispijanje čaše larvi žaba. Neki korisnici društvenih mreža zapravo piju lepljivu mešavinu vode, limunovog soka i čija semenki. Izgledom i konzistencijom ova mešavina podseća na ćašu žabljeg mresta.
Ljubitelji vode sa punoglavcima kažu da im pomaže da se osećaju sito i da izgube kilograme, ali drugi kažu da ih sluzava tekstura tera na povraćanje.
Dakle, da li je ovo piće u trendu vredno truda? Postoje li naučni dokazi za tvrdnje sa društvenih mreža?
„Voda sa punoglavcima“ i gubitak težine
Tvrdnje da ova voda sa limunom i čija semenkama pomaže u gubitku težine možda nisu tako neverovatne.
Čija (chia) semenke su bogate vlaknima koja pomažu varenju, podstiču osećaj sitosti i regulišu šećer u krvi. Vlakna u čija semenkama su uglavnom rastvorljiva. To dovodi do obrazovanja želatinozne materije u stomaku što usporava varenje i obezbeđuje stalan protok energije. Dakle, voda sa punoglavcima može vam pomoći da se duže osećate sito. To bi moglo da doprinese smanjenju apetita i ukupnog unosa kalorija.
Čia semenke mogu da apsorbuju vode do 12 puta više od svoje težine. Na taj nčin voda sa čija semenkama i limunom pomaže da se podstakne osećaj sitosti i hidratacije.
Dovoljna hidratacija je neophodna za zdravlje. Voda je uključena u gotovo sve funkcije ljudskog tela – metaboličke procese, održavanje osnovne telesne temperature, cirkulaciju, podmazivanje zglobova, prenos hranljivih materija do ćelija i uklanjanje otpadnih proizvoda . Voda takođe pomaže varenje – razlaže hranu, apsorbuje hranljive materije i sprečava zatvor. Istraživanja takođe naglašavaju da dovoljan unos vode održava mikrobiotu creva i pomaže u podršci imunosistemu.
Potencijalne zdravstvene koristi vode sa čija semenkama i limunom
Čija semenke
Čija semenke takođe mogu biti koristan dodatak ishrani za zdravlje srca. Ove semenke su jedan od najbogatijih biljnih izvora omega-3 masnih kiselina. Ove kiseline su korisne za zdravlje srca .
Omega-3 masne kiseline mogu pomoći u smanjenju triglicerida. Trigliceridi su vrste masti u krvi koja je naš glavni izvor energije i neophodna je za dobro zdravlje. Međutim, ako je visok nivo triglicerida u krvi, to može povećati rizik od srčanih bolesti.
Postoje i dokazi koji ukazuju na to da čija semenke mogu pomoći u snižavanju krvnog pritiska, kao i smanjenju šećera u krvi, upale i poboljšanju nivoa holesterola. Takođe sadrže značajnu količinu proteina što ih čini odličnim izvorom proteina na biljnoj bazi za vegetarijance. Takođe su bogate hranljivim materijama .
Čija semenke sadrže brojne vitamine (tiamin, riboflavin, nijacin, folnu kiselinu i vitamine A i C), kao i antioksidante koji pomažu telu da se bori protiv štetnih slobodnih radikala smanjujući oksidativni stres. Oksidativni stres predstavlja neravnotežu slobodnih radikala i antioksidanata u vašem telu. On dovodi do oštećenja ćelija. Smanjivanjem okisdativnog stresa može se smanjiti rizik od hroničnih bolesti, kao što su rak i bolesti srca.
Čija semenke, u odnosu na neke druge žitarice, sadrže više minerala, kao što su kalcijum, magnezijum, kalijum i fosfor.
Limunov sok
Dodavanje limunovog soka u vodu sa čija semenkama ne samo da čini piće ukusnijim, već može i doprineti korisnim efektima po zdravlje.
Limunov sok je bogat vitaminom C koji može pomoći u jačanju imunosistema, poboljšanju apsorpcije gvožđa, poboljšanju varenja i poboljšanju zdravlja kože. Limunov sok takođe može unaprediti zdravlje srca pomažući u smanjenju krvnog pritiska i nivoa holesterola.
Interesovaće vas i tekst: Voda sa limunom – Pomaže li organizmu?
Upozorenje
Ali, pre nego što se priključite ovom TikTok trendu, treba da znate da postoje i razlozi zbog kojih treba biti oprezan.
Svojstva želiranja čija semenki mogu predstavljati opasnost od gušenja. Ako se jedu suve, čija semenke mogu da se prošire u jednjaku i dovedu do gušenja. Zato uvek treba potpiti semenke 15-30 minuta pre konzumiranja.
Ako naglo počnete da pijete vodu sa čija semenkama i limunom, a vaša creva nisu navikla na ishranu bogatu vlaknima, možda će ovo piće izazvati probavne tegobe kao što su zatvor, dijareja, nadimanje, gasovi i bolovi u stomaku. Ljudi sa inflamatornim stanjima creva kao što je Kronova bolest treba da budu oprezni kada je u pitanju konzumiranje vode sa punoglavcima jer ona može izazvati napade.
Takođe, čija semenke mogu dovesti do interakcije sa nekim lekovima. Na primer, konzumiranje čija semenki može povećati aktivnost lekova za krvni pritisak, što može dovesti do niskog krvnog pritiska.
Konačno, iako retko, proteini u čija semenkama mogu izazvati alergijsku reakciju. Simptomi mogu uključivati svrab, otok, koprivnjaču ili čak otežano disanje.
Zaključak
Sve u svemu, čija semenke su svestran i vredan dodatak zdravoj ishrani. Lako se mogu dodati u razna jela, uključujući smutije, ovsene pahuljice, jogurt i peciva. Seme se čak može koristiti kao zamena za jaja u veganskim receptima.
Međutim, kao i u svemu u životu, najvažnija je umerenost.
Ako ih jedemo u preteranim količinama, čija semenke mogu doprineti povećanju telesne težine.
Nema ni potrebe da trpite osećaj ispijanja sluzi ako vas voda od punoglavca tera na povraćanje. Istu korist za zdravlje imaće i dodavanje čija semenki u zdravu hranu koju već jedete. Pijte i dovoljno vode tokom dana da ostanete dobro hidrirani.
Dakle, nema potrebe da gutate nazovi „vodu sa punoglavcima“ osim ako to zaista želite.
Hejzel Flajt (Hazel Flight), sa Edž Hil Univerziteta
Tekst je objavljen na portalu The Conversation
Izvor: The Converstaion
Prevod: Penzin.rs
Voda sa punoglavcima – voda se čija semenkama i limunom – recept
Jednostavno je i ne mora se strogo držati količine, Ali je važno da, u skladu i sa gorenavedenim preporukama, obratite pažnju na reakcije vašeg organizma i ukoliko patite od nekih hroničnih bolesti da konsultujete svog lekara.
- 2,5 dl vode
- 2 supene kašike čija semenki
- sok od pola limuna
U čašu sa vodom dodajte čija semenke i iscedite limun. Ostavite sve da stoji 15 do 30 minuta. I to je sve. Samo još treba popiti. Ako se ne zgadite.