Kardiolog upozorava da visoke temperature povećavaju rizik kako od obolevanja, tako i od smrtnosti od kardiovaskularnih oboljenja.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Visoke temperature predstavljaju dvostruk rizik od kardiovaskularnih bolesti. Pukovnik prof. dr Zoran Jović, načelnik Klinike za kardiologiju Vojnomedicinske akademije (VMA) upozorava da su ekstremno visoke temperature ozbiljan problem. Objasnio je, kako prenosi Politika, da visoke temperature povećavaju rizik od obolevanja, ali povećavaju i smrtnost od kardiovaskularnih bolesti.
Ukazao je na činjenicu da su naročito ugroženi ljudi stariji od 65 godina, deca, trudnice, pacijenti sa već poznatim kardiovaskularnim bolestima, kao i radnici na otvorenom koji su direktno izloženi suncu.
„Moramo se zaštititi od sunca, izbegavati period od nekih 10 ili 11 sati ujutru pa sve do negde 18 ili 19 časova uveče, kada je temperatura maksimalna i kada je indeks zračenja veoma visok“, naveo je prof. dr Jović.
Budući da se najavljuje novi toplotni talas i temperature iznad 35 stepeni Cezijusovih, građani treba da koriste svaku priliku da se rashlade.
„Potrebno je povesti računa o klimi i razlici u temperaturi kada podešavamo klimu. To treba da bude od nekih pet ili šest – najviše, do sedam ili osam stepeni. Nikako više. Jer upravo taj prelazak iz jednog temperaturnog opsega u drugi može napraviti problem ovim grupama pacijenata“, ističeJović.
Pacijenti su tokom jula, kada su bile visoke temperature, najčešće dolazili u Centar hitne pomoći VMA žaleći se na slabost, malaksalost, nedostatak vazduha i otežano disanje. Prema rečima dr Jovića, neretko se pacijenti žale i na bolove u grudima, ubrzanje srca. Ponekad se javljaju i vrtoglavica, nesvestica i nestabilnost.
Prof. dr Jović je istakao da je tokom prethodnog perioda koji su obeležili ekstremni vremenski uslovi, bilo za oko 20 odsto više pacijenata koji su se javljali ne samo na prijemu, već i na odeljenju.