Kako zaspati tokom tropskih noći?

Kako zaspati tokom vrelih, tropskih noći? Savete daje prof. dr Vladimir Diligenski.

Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!

Ilustracija: Damjan Filipović za Penzin

Izuzetno visoke temperature mogu dovesti do brojnih zdravstvenih problema, ali i izazvati nesanicu.

Prof. dr Vladimir Diligenski kaže da je tokom vrelih noći najpametnije ostaviti uključenu klimu. Naravno, ukoliko nismo u mogućnosti da odemo iz grada tokom toplotnog talasa.

On je u razgovoru za RTS naglasio da je najteže preosetljivim osobama ili onima koji imaju neko hronično oboljenje poput hipertenzije i dijabetesa. Ove bolesti, naime, veoma utiču na uspavljivanje.

Glavni fenomeni spavanja su: kako se uspavati, kako održati spavanje tokom noći i kako se ne probuditi prerano, odnosno spavati pet-osam časova.

„Važno je imati dobru arhitektoniku spavanja, jer tada kreću REM faze kada se sanja. I sami snovi smiruju pacijente, kao i drugi fenomeni spavanja, ali jedno bez drugog ne može, ako je dobra ravnoteža REM i non-REM faze, vi ste ispavani“, objašnjava prof. dr Diligenski.

Ako je ova ravnoteža narušena, javljaju se problemi sa koncentracijom i osoba se oseća umorni. Mentalno je neefikasna – ne može pružiti očekivani maksimum i počinje da zaboravlja.

Ako nesanica potraje, treba se obratiti lekaru

Rešenja za nesanicu tokom vrelih noći ima nekoliko. Važno je, pre svega, da se osnovna bolest, poput hipertenzije, anksioznosti i depresivnosti kontroliše kod lekara.

„Najbitnije je dati adekvatne lekove, antidepresive koji su najdelotvorniji, u dužem smislu regulišu anksioznost i depresivnost. Postoje i hipnotici, ali i oni se daju u saglasnosti sa stručnjakom“, objašnjava dr Diligenski.

Ono što se svima savetuje i što popravlja san jeste fizička aktivnost.

„Fizička aktivnost svake vrste popravlja spavanje. Svim pacijentima preporučujemo fizičku aktivnost jer ona vam na lep način pomaže da zaspite“, naglasio je prof. dr Diligenski.

Saveti korisni za sve jesu: rashlađivanje tuširanjem hladnijom vodom, šetnja pre spavanja, a ako nesanica traje duže vreme – konsultacije sa lekarom .

Izvor: RTS