Nekoliko vrsta lekova može izazvati gubitak kose

Nekoliko vrsta lekova može izazvati gubitak kose

Gubitak kose može da izazove nekoliko vrsta lekova, a ne samo lekovi protiv raka.

Gubitak kose može da izazove nekoliko vrsta lekova, a ne samo lekovi protiv raka, navodi se u članku objavljenom u januarskom izdanju časopisa Prescrire.

“Gubitak kose izazvan upotrebom lekova može početi rano ili kasno, iznenada ili postepeno, biti raširen ili lokalizovan. Obično prestaje nakon prekida uzimanja leka.”

Lekovi koji mogu izazvati gubitak kose:

  • interferoni, posebno, često dovode do opadanja kose, difuzno ili u pečatima, umereno i sa povratkom u normalu nakon prestanka korišćenja (reverzibilno)
  • neki antimikotici dovode do reverzibilnog opadanja kose, naročito u slučaju produženog lečenja sa visokim dozama
  • mnogi imunosupresanti
  • litijum (koristi se za lečenje bipolarnog poremećaja).

U manjoj meri, do opadanja kose može dovesti i korišćenje ovih vrsta lekova:

  • za hormonski tretman
  • vitamin A i retinoidi
  • razni kardiovaskularni lekovi
  • antidepresivi
  • antiinfektivni lekovi
  • antikoagulansi itd.

“Svaki gubitak kose treba uzeti u obzir zbog značajnih psiholoških posledica koje ponekad može da ima. Kada se zna da neki lek može dovesti do gubitka kose, bolje bi bilo pomoći pacijentu da se pripremi za ovo neželjeno dejstvo leka, koje obično prođe nakon prestanka terapije.”

Drugi uzroci opadanja kose mogu biti: hormonski poremećaji, nedostaci u ishrani, autoimune bolesti, infekcije, upale, fizičke ili emotivne traume, tumori ili izlaganje otvornim supstancama, navodi se u članku.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *