Osobe starije od 60 godina izložene su većem riziku da obole od neke bolesti vezane za hranu. Nekoliko saveta za zaštitu koje mogu da primenjuju sve generacije.
Stareći, naš imunosistem slabi i teže mu je da se izbori sa štetnim bakterijama. Zbog toga su osobe starije od 60 godina izložene većem riziku da obole od neke bolesti vezane za hranu.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Bez obzira da li sami pripremate obroke ili to neko čini za vas, važno je koristiti tehnike obrade namirnica i termički ih obraditi tako da se osigura njihova zdravstvena ispravnost. Mnogi slučajevi trovanja hranom se ne prijave jer su simptomi slični kao kod stomačnog virusa.
Simptomi bolesti izazvanih hranom najčešće su stomačni grčevi, mučnina, povraćanje, dijareja i groznica. Ako ste stariji i imate ove simptome, važno je da obratite pažnju na to i da se posavetujete sa lekarom jer trovanje hranom može biti naročito opasno.
Najbolji način da zaštitite sebe i svoju porodicu od oboljenja izazvanih hranom jeste da sledite osnovna četiri koraka za očuvanje bezbednosti hrane:
- pranje
- odvajanje
- kuvanje
- čuvanje u frižideru.
Neke namirnice podložnije su od drugih kontaminaciji bakterijama koje izazivaju trovanje hranom. Evo nekoliko saveta za starije:
- Kobasice i slaninu bilo bi bolje zagrejati do tačke vreline pre nego što ih konzumirate.
- Nemojte jesti crveno, živinsko meso, ribu i morske plodove koji su sirovi ili nedovoljno termički obrađeni.
- Izbegavajte dimljenu ribu koja je bila zamrznuta.
- Izbegavajte nepasterizovano mleko.
- Izbegavajte mlade i polumlade sireve napravljene od sirovog i nepasterizovanog mleka.
- Izbegavajte namaze od mesa i mesne paštete.
- Izbegavajte jela koja sadrže sirova jaja.