Već decenijama, od kada je definitivno i zvanično potvrđeno da pušenje šteti zdravlju, „paklica cigareta“ koristi se kao opis neke male, skoro beznačajne novčane vrednosti. Tako se i leta 2015. godine poskupljenje struje najavljuje – u paklicama cigareta…
Takođe, po ranijem (za sada uspešnom obrascu), najave bilo kakvih loših vesti počinju mesecima unapred, pa čak i preko godinu dana ranije:
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
- biće smanjene penzije
- neće biti smanjene
- biće smanjene 30 posto
- nećemo dozvoliti smanjenje
- nećemo dozvoliti toliko smanjenje
- traže nam da smanjimo 20 posto
- maksimum će biti 15 odsto
- uspeli smo da smanjimo samo 10 odsto
- priča završena, operacija uspela, pacijent se još bori, oporavak neizvestan…
Preporučujemo: Povratak u devedesete – U njihovu lepšu polovinu
Tako je prošla priča sa penzijama, a paralelno, i odmah zatim nastupila je i priča o poskupljenju struje:
- ovaj sistem je neodrživ
- imamo najjeftiniju struju u regionu, u Evropi, u svetu, u celom Mlečnom putu
- traže nam bar 30
- traže nam 30
- traže nam 15
- trudićemo se 10
- biće samo 10-13…
I sve to i nekako… Vlast je za to da vlada, narod je za to da se buni, pa je vlast i da prevari, uspava, otupi, umori pobunu višemesečnim najavama.
Preporučujemo: Porezi, porezi i još poreza – prosečno 40.000 dinara mesečno
Ali, ovoga puta ide se i korak dalje i to nas je i podstaklo na ceo ovaj komentar:
Na televiziji sa nacionalnom frekvencijom u dvominutnim vestima najavljuje se kako poskupljenje struje neće biti veće od – paklice cigareta?! U prvom trenutku nismo znali da li je reč o jednostavnom uplivu kolokvijalnog govora u medije usled manjka ozbiljnijih novinara, ili, možda, o namernoj upotrebi stare dobre „paklice cigareta“, tog mitskog proizvoda koji, pojedinačno uzeto, ne „košta ništa“, a i to što košta bolje da se i ne kupi!
A onda se ispostavi da je to zapravo izjava, nikog drugog do – ministra finansija! I to u Narodnoj skupšitni… Bez komentara.
Preporučujemo: Kada poskupljuje struja – poskupljuje sve
Pitanja je mnogo…
Kako ovoliki iznos poskupljenja da konvertuju nepušači? U flaše piva? A ako ne piju? U vekne hleba? A ako i nisu ješni s hlebom? U karte za prevoz?
Kojih cigareta? Onih od 150, onih od 250 ili onih od 350 dinara? Nije neka razlika? Nije, u dinarima, za nekoga, ali jeste u procentima, za neke druge. Prva cena je 1,5% od penzije od 11.000 dinara, a 350 dinara je oko 4% od iste te penzije – 25. deo penzije.
Kada u obzir uzmemo povećanje PDV sa 18 na 20 odsto, uvođenje akciza (?!) i poskupljenje struje od 10, 15 ili 20 odsto, i „varijacije“ kursa dinara – za koliko su onda smanjene penzije i plate javnog sektora?
Preporučujemo: Komentar Penzina: Zakon o radu i Zakon o PIO
Vlast je za to da vlada. Narod je za to da plaća. Ali bar nas nemojte ponižavati izražavanjem iznosa u „paklicama cigareta“.
Blic piše da je MMF „tražio“ poskupljenje cene struje od 15 odsto, da „mi“ najavljujemo da će biti od 10 do 13 odsto, te da će prosečan račun za struju biti 400 dinara veći.
Podseća i da je struja poslednji put poskupela u avgustu 2013. godine, i to 10,9 odsto za domaćinstva i 12,8 odsto za privredu, i daje moguće iznose za poskupljenja prosečnog računa:
- Prosečan račun za struju – 3.457 dinara (500 kilovata)
- sa povećanjem od 10% – 3.822 dinara
- sa povećanjem od 13% – 3.920 dinara.