Odluke organa izvršne vlasti pod parlamentarnim, sudskim i nadzorom nezavisnih institucija

Povodom Međunarodnog dana ljudskih prava koji se obeležava 10. decembra, zamenica Zaštitnika građana naglašava da organi izvršne vlasti ne mogu da ograničavaju ljudska prava bez nadzora parlamentarnih, sudskih i nezavisnih institucija.

Zaštitnik građana smatra da organi izvršne vlasti ne mogu da imaju ključnu i završnu reč u ograničavanju ljudskih prava tokom pandemije. Njihove odluke treba da budu pod parlamentarnim, sudskim i nadzorom nezavisnih institucija, izjavila je Jelena Stojanović, zamenica Zaštitnika građana povodom 10. decembra – Međunarodnog dana ljudskih prava.

Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!

„U teškim okolnostima kakva je pandemija ovog smrtonosnog virusa, pravosudni organi, institucije i nadležni organi moraju da obezbede sprovođenje zdravstvenih mera u ambijentu koji neće ugroziti ljudska prava“, rekla je Stojanović. Ona ja ovo izjavila na konferencfiji koju je povodom obeležavanja ovog međunarodnog dana organizovalo Ministarstvo za ljudska i manjinska prava i društveni dijalog.

Stojanović je na skupu navela da nadležni organi, prilikom donošenja mera u cilju suzbijanja pandemije Kovid-19, treba da se rukovode pravilima struke i situacijom na terenu uz obavezno uvažavanje ljudskih prava, sa posebnim akcentom na ranjive kategorije građana.

Godinu za nama u Srbiji i celom svetu obeležila je pandemija virusa Kovid-19. Gotovo svi svetski ombudsmani razmatraju da li su mere koje njihove države preduzimaju opravdane u odnosu na ograničenja ljudskih prava do kojih neminovno mora doći kako bi se sačuvali životi ljudi, naglasila je Jelena Stojanović.

Ona je podsetila da je tokom vanrednog stanja Zaštitnik građana redefinisao prioritete i organizaciju posla kako bi se pomoglo najugroženijima – stanovnicima neformalnih romskih naselja, prihvatilištima za strance, beskućnicima, migrantima i ljudima smeštenim u privremenim kovid bolnicama.

Zaštitnik građana je inicirao i izmenu propisa kojima je omogućen nesmetan izlazak u šetnju dece sa autizmom, omogućeno viđanje deteta sa roditeljem sa kojim ne živi, omogućeno kretanje žrtvama porodičnog nasilja, osobama koje brinu o starim, nepokretnim i osobama sa invaliditetom.

Izvor: Ombudsman
SlikaFilip Barlou

Podsećamo: