Niški penzioneri su najavili protest. Organizovaće protestnu šetnju do Gradske kuće kako bi podsetili na obećanje o besplatnom prevozu za najstarije. Penzioneri Niša imaju i druge brige i zahteve.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Klub penzionera Niša će uskoro organizovati protestnu šetnju do Gradske kuće. Žele da podsete gradonačelnicu Draganu Sotirovski na obećanje da će za Nišlije starije od 65 godina gradski biti besplatan javni prevoz.
Slavoljub Savić, predsednik Kluba penzionera kaže da je ovo udruženje 8. juna 2023. godine podnelo inicijativu da se svim građanima starijim od 65 godina i mladima do 19 godina omoguće besplatne trajne kartice za gradski prevoz. Inicijativu su podneli zajedno sa gradskim odbornikom Miodragom Stankovićem.
„Deo inicijative koji se odnosi na mlade ljude je usvojen – srednjoškolci su dobili besplatan prevoz, ali deo koji se odnosi na naše najstarije još nije“, kaže Savić.
Podsetio je da je gradonačelnica pre par meseci rekla da će se ispuniti i zahtev za besplatni gradski javni prevoz za starije od 65 godina. To se, međutim, nije dogodilo.
Klub insistira i na uvođenju dnevnih kartica za prevoz po ugledu na Beograd i druge lokalne samouprave. Stanovnici Beograda, na primer, mogu da uplate 120 dinara i da se za taj iznos voze ceo dan. Sa druge strane, građani Niša za karticu koju kupuju u autobusu na jednoj liniji plaćaju 80 dinara.
Čemu služe penzionerske kartice?
Klub penzionera Niša je takođe upitao nadležne iz Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje čemu služe penzionerske kartice. Zanima ih koju korist imaju penzioneri jer „izgleda da nemaju nikakvu“.
„Mi očekujemo popuste kada kupujemo neki proizvod“, kaže Savić. „Ispada da je ovo jedna velika šarena laža i da korist imaju samo oni koji su štampali te kartice.“
Rast plata i penzija manji od rasta cena
Miodrag Stanković, gradski odbornik koalicije „Niš, moj grad“, podsetio je da su plate i penzije za dve godine porasle za 28 odsto. Sa druge strane, potrošačka korpa sa stotinu najprodavanijih proizvoda u jednom trgovinskom lancu poskupela je za 48,2 odsto. Cene hrane su u poslednja 24 meseca povećane za 44,7 odsto. Prvo su porasle za 16,2, a zatim za još 24,5 odsto, naveo je.
„Prosečna penzija u decembru 2012. godine iznosila je 23.563 dinara, da bi na kraju prošle godine stigla do 33.731 dinara. To predstavlja ukupno povećanje od 43,1 odsto u periodu od deset godina“, kazao je. Podsetio je da su penzioneri „podneli dobar deo tereta fiskalne konsolidacije kada su 2014. godine smanjene penzije veće od 25.000 dinara“.
Vratiti novac penzionerima
Slađana Miletić, narodna poslanica Novog DSS kaže da penzionerima mora biti vraćen novac koji im je oduziman od penzija tokom fiskalne konsolidacije od 2014. do 2018. godine.
„Sve otete penzije država treba da vrati u celosti, kao nekada staru deviznu štednju“, rekla je.
Penzionerima i naslednicima preminulih ne treba vratiti samo 100.000 dinara po penzioneru, kako je najavila vlast. Miletić smatra da im treba vratiti značajno veći iznos.
„Ako je neko imao, recimo, 35.000 dinara pre smanjenja, država treba da mu vrati oko 110.000 dinara. Ako je pre smanjenja imao imao 50.000 dinara, treba da mu bude vraćeno oko 280.000 dinara. Penzija je stečeno pravo i na penzionerima nije smelo da se štedi“, rekla je.
Najavila je da će se „svim silama boriti da se zaustavi privatizacija banja u Srbiji“. Banje su nacionalno blago i nacionalni interes, naglasila je. One su od velikog značaja za očuvanje i poboljšanje zdravlja najstarijih građana.
Izvor: Danas