Muzej nauke i tehnike svoju „centralu“ ima u zgradi stare centrale na Dorćolu u Beogradu, ali i u njegovoj nadležnosti su i specijalizovane postavke širom Srbije. Jedna od njih jeste i ona u Vrnjačkoj banji gde se nalazi muzej posvećen, a čemu drugom nego – banjskom lečenju.
Na toplim mineralnim izvorima Vrnjačke banje još su stari Rimljani izgradili lečilište (Aquae Orcinae), koje je korišćeno u periodu od 2. do 4. veka nove ere.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Savremeni razvoj Vrnjačke banje počinje 1868. godine radom Osnivačkog društva, najstarije turističke organizacije na Balkanu, a već 1887. godine ovde je izgrađen i čuveni Dvorac Belimarkovića, generala Jovana Belimarkovića, ministra u vladi kralja Milana Obrenovića i namesnika maloletnog kralja Aleksandra Obrenovića.
Stalna postavka „Muzej banjskog lečenja“ Muzeja nauke i tehnike nalazi se u Vrnjačkoj Banji i posvećena je najvećem banjskom lečilištu u Srbiji sa tradicijom dugom 150 godina.
Sa preko 180 eksponata, fotografija, dokumenata, razglednica iz fonda, u okviru stalne postavke „Muzej banjskog lečenja“, predstavljeni su principi banjskog lečenja, terapijski tretmani mineralnim vodama, higijensko-dijetetski režim u kojem važnu ulogu imaju izbor hrane, odmor i relaksacija, boravak u prirodi i društveni život. Pažnja je posvećena svim aspektima banjskog lečenja i života, uključujući iskustva pacijenata, lekara i banjskih gostiju.
Koncept očuvanja i unapređenja zdravlja, utemeljen i promovisan u Srbiji početkom 20. veka, dao je snažan podsticaj razvoju banjskog turizma koji i u današnje vreme, pored lečenja i rehabilitacije, posetiocima nudi i raznovrsne kulturne sadržaje. Muzej nauke i tehnike ovom stalnom postavkom daje svoj doprinos kulturnoj i turističkoj ponudi Vrnjačke Banje.