Ako je suditi po navodima ministra finansija, zlatno doba tek nas čeka. Naime, period od 2012. do 2027. godine, kaže Mali, obeležen je time što je „Srbija prvo sprovela mere teške fiskalne konsolidacije, a potom je usledio najbrži rast“. Ne lipši, magarče. Zeleno je (uvek) iza horizonta.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Ilustracija: John Henry Dearle’s Cherwell
Sudeći prema izjavama potpredsednika Vlade i ministra finansija Siniše Malog, zlatno doba tek nas čeka. Odavno se priča da živimo dobro, nikad bolje, ali se srpski Eldorado pomera, ponovo, napred u blisku budućnost. Samo da ne talasamo, ne izlazimo na izbore, te da vladajućoj garnituri kojoj pripada Mali omogućimo „stabilnost“. Jer bi sada želeli da rade.
Srbija danas prema rečima ministra Malog
Siniša Mali navodi da će Srbija 2023. godinu završiti sa rastom BDP-a od 2,5 do 2,6 odsto. Prvi put će, kaže, biti nadmašen iznos od 69 milijardi evra BDP-a.
Srbija trenutno ima, kako kaže, i rekordno nisku nezaposlenost od devet odsto. Istovremeno, beleži i rekordnu zaposlenost, budući da radi oko 2,36 miliona građana.
Srbija čak, što nije naveo Mali, ali su zvanični podaci, beleži i rekordnu zaposlenost stranih državljana.
Ministar finansija kaže da Srbija ima i rekordnih 25 milijardi evra deviznih rezervi. To nam, objašnjava, omogućava da držimo stabilan kurs koji dalje doprinosi smanjenju inflacije.
Kako se navodi na sajtu Ministarstva finansija, deficit budžeta kretaće se između 2,1 i 2,3 odsto. To je manje od prvobitno planiranih 3,3 odsto.
Siniša Mali je rekao da će u decembru 2023, prema projekcijama, prosečna plata biti 830 do 840 evra. Nakon januarskog povećanja, prosečna penzija iznosiće 390 evra. Minimalna zagarantovana zarada će, kaže Mali, prvi put premašiti 400 evra.
Kad nas čeka zlatno doba?
Ako nastavimo da rastemo ovim tempom i u sledećoj godini, ako budemo radili još više i ako budemo nastavili da beležimo dobre rezultate, već polovinom 2024. godine može se očekivati dodatno povećanje plata i penzija u Srbiji, rekao je Siniša Mali.
Naredno povećanje bi, prema njegovim tvrdnjama, usledilo nakon predstojećeg januarskog rasta plata u javnom sektoru od 10 odsto, penzija od 14,8 odsto i minimalne zarade od 17,8 odsto.
„Želimo da ubrzano dođemo do nivoa plata i penzija koje smo obećali, a to je prosek od 1.400 evra za plate do kraja 2027. godine i 650 evra za prosečne penzije i minimalnu zaradu.“
Put do zlatnog doba – put bez izbora
„Naredne četiri godine nema izbora“, kategoričan je Mali. Dodaje da nam (im?) je potrebna stabilnost. „Hoćemo da radimo“, kaže sad Siniša Mali.
A ono što planiraju da rade jeste organizovanje specijalizovane EKSPO izložbe 2027. godine.
Mali kaže da će EKSPO izložba pogurati celu zemlju napred, investicijama u svim gradovima Srbije, sređivanjem fasada, daljom izgradnjom puteva, razvojem kanalizacione mreže, fabrika za prečišćavanje otpadnih voda i slično.
„Očekujemo da ćemo direktno od EKSPA zaraditi milijardu evra“, kaže Mali. Nije rekao koliko ćemo uložiti.
A procenjeno je da bi troškovi ukupnih investicija za EKSPO Beograd 2027 mogli da idu i do 15 milijardi evra, a ubrzo nakon toga najavljena su i dodatna ulaganja.
Iza horizonta…
Siniša Mali je rekao će za period od 15 godina, od 2012. do 2027. godine, moći da se kaže da je Srbija prvo sprovela mere teške fiskalne konsolidacije, a da je potom usledio najbrži rast i da je stigla do organizacije ogromnog svetskog događaja. Ovog koji će nas koštati 15 puta više od planirane zarade. Ali onda bi mogli da obrnemo još jedan krug od četiri godine bez izbora.