U Srbiji živi 194 stogodišnjaka. Više je stogodišnjakinja, a žene i inače, u proseku, duže žive.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Fotografija: Darius Bashar za Unsplash
U Srbiji živi 27.839 građana starijih od 90 godina. Među njima se nalazi i 194 stogodišnjaka. Najviše dugovečnih stanovnika Srbije živi u gradskim sredinama.
Prema statističkim podacima najviše stogodišnjaka u Srbiji nalazi se u Beogradskom regionu, zatim u Vojvodini, dok ih u Šumadiji i Zapadnoj Srbiji ima najmanje.
Žene su dugovečnije
Više je najdugovečnijih među ženama nego među muškarcima.
Trenutno najstarija žena koja živi u Republici Srbiji rođena je februara 1915. Ona je ujedno i najstariji stanovnik Srbije. Naime, najstariji muškarac u Srbiji rođen je 1917. godine.
Stogodišnjakinje su brojnije u svim regionima Srbije.
„U starijim starosnim kategorijama one su i u apsolutnim kategorijama dominantnije. Očekivano trajanje života je veće kod žena. U proseku ono se, dakle, kreće oko pet godina, Ono, naravno, varira od regiona do regiona, Međutim, na nivou zemlje razlika između žena i muškaraca je u proseku pet godina“, kaže Daniela Arsenović, demografkinja.
Prosečna starost je 73 godine za muškarce i 78 za žene. Na ovo utiču različiti činioci. Prvi na listi su biološki faktori. Zatim slede konvencionalni činioci rizika među kojima je najvažniji stil života. Bez obzira na ove činioce, očekivana starost se tokom vremena povećava.
„Razvoj medicine i tehnologije je to i omogućio. Naravno, u skladu sa tim imamo i veliki broj stogodišnjaka, ali ne samo 100-godišnjaka. Ono što jeste bitno jeste i da taj udeo starog i ostarelog stanovništa u rapidnom rastu“, naglašava Daniela Arsenović.
Prosečna starost većinski zavisi od životnog standarda kao i navika ljudi. Među deset zemalja sa najstarijim stanovništvom prvo mesto zauzima Japan. Na ostalih devet mesta nalaze se evropske zemlje. Kada je u pitanju Srbija, prosečna starost je slična sa zemljama regiona.
Izvor: RTV