Stranim investitorima plaćamo otvaranje svakog novog radnog mesta, a oni zapošljavaju srednjoškolce i osnovce. – Plaćamo i školovanje visokoobrazovanih, ali oni u velikom broju odlaze u inostranstvo, piše, Branislav Radivojša za Politiku…
Velika su očekivanja naše vlade, pa i javnosti, od otvaranja pogona stranih kompanija u Srbiji.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Međutim, ekonomista Uroš Delević (Ekonomski institut „Džon H. Daning”, V. Britanija) nedavno je u „Politici“ umanjio značaj ovih investicija. I to pre svega zbog nivoa tehnologije. Naziva je škart tehnologijom, a industriju zasnovanu na njoj – sklapačkom.
Delević taj trend dovodi u vezu sa uobičajenom praksom velikih svetskih kompanija koje sofisticiranu tehnologiju čuvaju za razvijene zemlje, dok Aziji, istočnoj i jugoistočnoj Evropi, pa i Srbiji, preostaju jednostavni manuelni poslovi koji se svode na sklapanje manje važnih delova i konstrukcija.
Kako se to odražava na radnu snagu? Tako što „sklapački“ pogoni zapošljavaju radnike koji su potrebni za „sklapanja“, prema tome najviše sa srednjom školom, a često i sa osnovnom, dok je onih s fakultetskim diplomama veoma malo.
Prema tome, ako se u Srbiji otvaraju pogoni stranih kompanija, onda to malo šta znači za poboljšanje kvalifikacione strukture zaposlenih, a kvalifikovaniji će zato i dalje imati kao najizgledniju perspektivu – odlazak u inostranstvo.