Jedno istraživanje je pokazalo da za bake i deke važi narodna mudrost: „Bolje je pružati nego primati“ kada je u pitanju njihov odnos sa unucima
Avgusta 2013. god, Sara Murman, docent na Institutu za starenje na Bostonskom koledžu prezentovala je zaključke istraživanja koje je predvodila. „Zaključili smo da je emotivno blizak odnos između bake i/ili deke i odraslog unučeta povezan sa manjim brojem simptoma depresije kod obe generacije.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Što je veća emotivna podrška koju bake i deke i odrasli unuci međusobno pružaju jedni drugima, bolje je njihovo psihološko zdravlje.“ Takođe je otkriveno da pružanje opipljive podrške utiče na psihološku dobrobit baka i deka, ali ne i unuka.
Opipljiva podrška iliti funkcionalna solidarnost podrazumeva npr. odlaske u prodavnicu, novčanu pomoć i pomoć po kući i savete. „Bake i deke kod kojih je vremenom zabeležen najveći porast depresivnih simptoma primali su opipljivu podršku, ali je nisu i pružali„, kaže Murman.
„Postoji izreka ’Bolje je pružati nego primati’. Naši rezultati podržavaju ovu narodnu mudrost – ako baka ili deka dobiju pomoć, ali ne mogu da je pruže, ona ili on se osećaju loše. Bake i deke očekuju da budu u mogućnosti da pomognu unucima, čak i kada su njihovi unuci odrasli, i za njih je frustrirajuće i deprimirajuće ako su umesto toga oni zavisni od unuka.“
Uporedo, istraživači su zaključili da baka ili deka koji i primaju i pružaju opipljivu podršku doživljavaju najmanji broj simptoma depresije. „Stoga, podsticanje baka i deka i odraslih unuka da se uključe u ovu vrstu razmene može biti plodan način da se smanji depresija kod starijih.“, kaže Murman.
U ovom istraživanju, korišćeni su podaci ispitivanja sprovedenog 1985-2004. godine. Uzorak je obuhvatao 376 baka i deka i 340 unuka. Murman ističe da smo naučeni da budemo brižni i da vodimo računa o potrebama starijih članova porodice.
„Ali svi ljudi imaju koristi od osećaja da su potrebni, korisni i nezavisni. Drugim rečima, pustite deku da vam napiše ček za vaš rođendan, čak iako on prima socijalnu pomoć, a vi imate dobar posao već godinama.“