Na listi na kojoj su rangirani najskuplji gradovi na svetu, Beograd se u 2019. godini našao na 181. mestu od 209.
Jedna od najvećih konsultantskih kompanija na svetu – njujorški Mercer, objavljuje godišnju listu najskupljih gradova za život. Drugu godinu zaredom, prvo mesto na listi zauzima Hongkong.
Među najkupljih sedam, našao se i jedan evropski grad – Cirih. Pored Hongkonga, čak sedam najskupljih gradova se nalazi u Aziji. Na devetom mestu je američki Njujork.
Kada je reč o regionu, najskuplji grad za život je Ljubljana koja je zauzela 142. mesto. Jeftiniji od Beograda su Sarajevo i Skoplje. Severnomakedonska prestonica se nalazi na 201. mestu i time je rangirana među deset najjeftinijih gradova za život.
Na samom dnu liste, kao najjeftiniji od svih, našao se Tunis.
Kompanija Mercer, da bi rangirala gradove, analizira troškove za: hranu, odeću i obuću, sredstva za ličnu higijenu, alkohol i duvan, stanovanje, komunalne usluge, prevoz, zabavu i rekreaciju…
Izvor: Politika
Mapa: Mercer
Kompletnu listu možete naći ovde: Mercer
Podsećamo:
- Godine 2014, Cirih je bio na istom 5. mestu, ali su prva dva mesta zauzimali gradovi sa afričkog kontinenta: Najskuplji gradovi sveta… Afrika?
- Svojevremeno je MekKinsi insititut istraživao jednu od tri rak-rane kapitalističkog uređenja – stanovanje. Pristupačni stanovi, zaključili su, mogli bi biti jedno od sledećih „dostignuća kapitalizma“. Kapitalizam i(li) stanovanje
- Posebno pitanje jeste pitanje džentrifikacije, proces u kome zgrade ili delovi gradova menjaju svoju strukturu stanovništva od srednje i nižestojećih ka bogatim slojevima društva. Džentrifikacija: Ima li kod nas urbane tranzicije
- U pojedinim gradovima sveta, stari i siromašni su, između ostalog i usled džentrifikacije, prinuđeni da se bore za svoj dom: Kad se stari bore za svoj dom