Ministarstvo finansija ovih dana završava zakon kojim će se regulisati isplata prve rate duga države prema vojnim penzionerima.
Novim propisom, kako pišu Novosti, dug će biti proglašen javnim i veterani će novac dobijati kao stare devizne štediše od marta naredne godine.
Iz ministarstava rada i finansija u proteklih godinu dana stizala su različita obećanja o početku i dinamici rešavanja problema nastalog zbog pogrešnog usklađivanja penzija. Očekivalo se da se nacrt nađe pred poslanicima republičkog parlameta na jesenjem zasedanju, ali se to nije dogodilo.
U Ministarstvu rada su ranije najavili da je na sednici Vlade doneta odluka da ovo pitanje mora da se reši, a pošto je Srbija pravna država, ako je Ustavni sud rekao da je greška napravljena, onda će odluka biti poštovana i greška ispravljena. Prema mišljenju ministra rada Aleksandra Vulina, postoje modaliteti o načinu isplate duga, ali sa njima u javnost mora da izađe ministar finansija Vujović.
Kako naglašavaju u udruženjima veterana, dug države prema oko 40.000 vojnih penzionera iznosi oko 140 miliona evra, a mnogi su već poveli i dobili sudski spor u nadi da će im novac biti isplaćen ranije.
Mile Bjelivuk, vojni penzioner i jedan od organizatora protesta okupljenih oko grupe „Vojni penzioneri Srbije“, smatra da najavljeno zakonsko rešenje ne može biti dobro i da će se oni žestoko boriti protiv toga.
„To je nepovoljno po nas, jer nam verovatno neće uračunati kamate, nejasan je i status onih koji su već naplatili, ili su u završnoj fazi, odnosno čekaju na naplatu“, kaže Bjelivuk za Novosti. „Mislim da je to najgori scenario u ovom trenutku.“
Nadležni tvrde da je nemoguće da neko uplati odjednom 100 ili 200 miliona evra i za dan reši problem. Zato se mora pribeći isplati na rate.
Za Ljubomira Draganjca, predsednika Udruženja vojnih penzionera Srbije, konačno je priznato pravo i moći će da se realizuje ustavna odluka.
„Biće dosta problema u njenoj realizaciji. Do sada je podneto više od 30.000 parničnih tužbi za naplatu duga, nekoliko hiljada je naplaćeno, a nije jasno kako će ti sudski postupci da budu regulisani novim propisima. Ne bi trebalo zaboraviti sudske troškove i kamate.“
Drugi problem je, objašnjava g. Draganjac, što Fond PIO i Vrhovni kasacioni sud ne priznaju 11,06 odsto, već smatraju da smo deo povišice dobili. Naime, u njihovu računicu ulazi redovno povećanje od 4,21 procenat i to nema veze sa vanrednim povećanjem o kome se veterani spore od 2008. godine.
„Svi penzionisani do 1. januara 2008. godine imaju pravo na isplatu ovog duga“, kaže Draganjac. „Država nam duguje 14 mesečnih penzija.„