„Kina, prebrzo“ naziv je serije fotografija na kojoj su, jedni pored drugih, prikazani unuci i bake i deke. Sasvim drugačiji ljudi, ove dve generacije Kineza jasno oslikavaju ogromne promene koje je Kina doživela u kratkom periodu.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Fotografija: Ju Hang, 25 godina, vlasnik prodavnice skejtbordova i za tetovažu,
živi sa svojom bakom Ma Ča Sju Džen, 86 godina
Patrik Zahman, francuski novinar, reporter i režiser, član agencije Magnum, izložio je u Parizu seriju svojih fotografija pod nazivom „China, Too Fast“ (sa eng. Kina, prebrzo).
Fotograf za koga kažu da je čvrsto povezan sa vremenom u kom živi, koristi sve moguće vrste izražavanja koje nudi fotografija kako bi ispunio ono što on naziva „zadatkom sećanja“. Ova serija fotografija ima za cilj da prikaže ogromno istorijsko ubrzanje Kine:
„Tražio sam ideju koja pokazuje ludilo zemlje koja se menja isuviše brzo“, rekao je Zahman.
On svoj fotografski opus u Kini završava ovom serijom u kojoj se, jedni pored drugih, nalaze unuci i bake i deke. Trebalo mu je dosta vremena da ponovo spoji te dve generacije – mlade koji izgledaju najčešće kao džinovi i koji nose vidljive znake amerikanizacije, i stare, zaglavljene u nekom vremenu koje deluje kao pradavno.
„Da bih napravio ovu seriju, bila su mi potrebna dva putovanja i oduzelo mi je dosta vremena i snage da okupim mlade i stare. Bilo mi je teško da pronađem mlade jer oni napuštaju sela.“
„Bilo je teško ubediti i stare i mlade da se slikaju. Za ovu seriju fotografija, vratio sam se u Kinu 2015. godine i boravio sam u Sečuanu. Išao sam tamo tokom deset dana kineske Nove godine jer sam znao da se porodice tada okupljaju.“
„Vidi se da se mladi oblače na zapadnjački način, da su viši. Za dve generacije, oni su izdžigljali. Ishrana se promenila, a kada je reč o kulturi, postoji jaz koji ih razdvaja.“
„Istovremeno, primetio sam veliku nežnost unuka prema svojim bakama i dekama, što mi se veoma dopalo. Kao i veliko zajedništvo.“
„Kinezi su dosta uzdržani. Sela se napuštaju i dete ostaje samo čitave godine. To uvećava psihološke i emotivne probleme. Unuci nalaze utočište kod baka i deka. Oni su veoma uključeni u obrazovanje dece jer roditelji mnogo rade i nemaju vremena da se bave njima.“
Pogledajte deo fotografija koje će biti izložene u Evropskoj kući fotografije, u Parizu, do 5. juna 2016. godine.
Čen Hao, 25 godina, mingong radnik (osoba koja sa sela odlazi u grad da radi u fabrici ili preduzeću) i
njegova 93-godišnja baka
Ma Jung Šu, 27 godina i njegova baka Li Sji Sjuen, 86 godina
Gao Ju Ću, 16 godina sa svojim dedom Li Ćuen Šengom, 78 godina
Provincija Sečuen, februar 2015. godine
Tan Ao Sji, 22 godine sa svojim dedom Li Guej Šou, 82 godine
Vang Ćeng, 23 godine, zaposlen u preduzeću koje se bavi internetom i njegova baka Vang Šu Ćing, 86 godina
Ren Điao Rong, 22 godine sa svojom bakom Jang Sjen Hua, 60 godina
Liu Hai, 27 godina i njegov deda Liu Vei An, 80 godina
Izvor: La Liberation