Britanska vlada je objavila, 19. jula 2017. godine, da će državljani ove zemlje rođeni između 1970. i 1978. godine morati da sačekaju da napune 68 godina kako bi ostvarili pravo na penziju.
Velika Britanija ubrzala je planove podizanja starosne granice za odlazak u penziju, jer sve duži životni vek vrši pritisak na „javni novčanik“.
Britanski ministar za rad i penzije, Dejvid Gaok, saopštio je uoči letnjeg prekida rada parlamenta da isplata penzija na duži vremenski rok predstavlja izazov za Vladu. Zato će sedam miliona Britanaca koji su sada u kasnim tridesetim i ranim četrdesetim godinama života, morati da čekaju godinu dana više da bi ostvarili pravo na penziju.
Prema novim planovima, starosna granica za odlazak u penziju biće povećana sa 67 na 68 godina, od 2037. i 2039. godine. Prema prethodnim planovima, povećanje je trebalo da se odnosi na period između 2044. i 2046. godine.
Gaok je rekao da je potrebno napraviti ravnotežu „između finansiranja penzija i obezbeđivanja fer uslova narednim generacijama“, kao i da treba obezbediti „sigurnost koja je ljudima potrebna kako bi planirali starost“.
Gaok želi da Britanija bude „najbolja zemlja na svetu za starenje“, te ističe da ukoliko ne bi ništa činili, bili bi „izuzetno neodgovorni i nepravedno bi opteretili ogromnim teretom mlađe generacije.“
Ovo je izazvalo burne reakcije. Franses O’Grejdi, generalna sekretarka sindikata, smatra da će podizanje starosne granice dovesti do stvaranja „građana drugog reda“.
„U mnogim delovima zemlje, godine u kojima se ostvaruje pravo na penziju biće veće od godina očekivanog zdravog životnog doba. Slabo plaćeni radnici koji su u riziku od nesigurnosti tokom svog radnog veka, sada su još nesigurniji“
Očekuje se da će broj ljudi koji će doći do ove starosne granice porasti za trećinu u periodu od 2017. do 2042. godine, sa 12,4 miliona 2017. na 16,9 miliona 2042. godine, navodi AP.
