U zemljama EU mladi sve manje učestvuju u politici. Jedni veruju da je to zbog grčevitog držanja starih za funkcije, a drugi da je u pitanju nezainteresovanost mladih
U zemljama Evropske zajednice sve više se priča o nesrazmernom učešću mladih u političkom životu. Problemu se uglavnom pristupa iz dva suprotstavljena ugla: jedan naglašava čvrsto držanje starijih za političke funkcije, a drugi ističe da se mladi sve manje interesuju za politiku.
Prema istraživanju francuskog ministarstva unutrašnjih poslova, godine 2010. u Francuskoj je 42% gradonačelnika bilo starije od 60 godina, dok je taj procenat 2001. godine iznosio 28,5%. Jedan od ovih gradonačelnika, koji je prvi put u svom gradu u departmanu Jon izabran 1983. godine, kaže da ne smatra da njegove godine predstavljaju problem. Ovaj 75-godišnjak kandidovao se šesti put za mesto gradonačelnika. Kaže da njegov gradić ima najsavremenije opremljenu školu, a da što se tiče novih običaja, kao što su gej brakovi, gradonačelnik treba da prati zakone države, a nije bitno šta on o tome lično misli. Smatra da je nesrazmera u učešću mladih u vlasti prirodna jer je za to potrebno izdvojiti puno vremena koje oni nemaju.
Deutsche Welle prenosi rezultate istraživanja Slobodnog univerziteta u Berlinu prema kojima prosečan nemački političar ima 58 godina. Prema statističkim podacima, nemačke partije imaju od 3 do 11% članova starosti od 16 do 35 godina. Ovo može dovesti do raznih problema. U pojedinim nemačkim opštinama, u selima se stvaraju porodični klanovi koji kroje politiku, a mlade često odbija od politike upravo takav odnos gde najstariji odlučuju, a mladi samo treba da daju glas za već donetu odluku.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Nemci su probali da na razne načine uključe mlade u politički život. U mnogim opštinama postoje parlamenti mladih koji su uključeni u donošenje odluka na lokalnom nivou. Takođe, u šest od 16 nemačkih pokrajnina, po zakonu, mladi stiču pravo glasa na lokalnim izborima sa 16 godina. Ovo je dovelo do brojnih polemika.
Pitanje zaista ostaje da li je potrebno spuštati starosnu granicu za aktivno učešće u političkom životu ili bi bilo bolje omogućiti mladima koji već rade i imaju porodice da lakše nađu vremena da se pozabave politikom koja im kroji živote...