Iako se od prosečne penzije od oko 25.000 dinara ne može mnogo dati, penzioneri očigledno daju novac „svojim potomcima, ali još više rade za njih“.
Srbija ima 7,1 milion stanovnika i 1,7 miliona penzionera. Iako smo „stara“ nacija (24,7 odsto starijih od 60), u istom smo nivou sa ostalim zemljama regiona i EU (od 20,3 do 26,4 odsto starijih od 60). U Srbiji ima više penzionera nego zaposlenih, te penzioneri često izdržavaju mlađe članove porodice.
Srđan Bogosavljević iz Ipsos Strategic Marketinga kaže da penzije u ukupnom prihodu domaćinstva učestvuju sa 35,8%. Prosečna penzija u Srbiji iznosi 221,28 evra, što iznosi dve trećine prosečne plate, dok su penzije u zemljama regiona procentualno manje od prosečnih plata.
Bogosavljević je na jučerašnjem (8. maj 2014) predstavljanju istraživanja o socijalno-ekonomskom statusu penzionera u Srbiji rekao da, iako se od prosečne penzije od oko 25.000 dinara ne može mnogo dati, penzioneri očigledno daju novac „svojim potomcima, ali još više rade za njih“.
U istraživanju Ipsos Strategic Marketinga, koji je istraživanje sproveo za banku Intesa, kaže se da stariji u Srbiji čine 34 odsto ukupnog broja klijenata banaka, a taj procenat se u regionu kreće od 23 do 38 odsto.
Penzioneri, iako nisu grupacija koja voli da se zadužuje, odlično su informisani – više od polovine zna koje vrste kamata postoje, a više od trećine poznaje i razliku između nominalne i efektivne kamate. Danas, 70 odsto banaka u Srbiji nudi specijalizovane usluge za starije.
U istraživanju se još kaže da je više od polovine penzionera u Srbiji zadovoljno svojim životom. Brine ih, uglavnom, jedino budućnost dece. Naučili su da cene male stvari. Voleli bi više da putuju i da se više druže, ali ih najviše usrećuje vreme provedeno sa decom i unučićima i mogućnost da im pomognu...