Psiholog sa Harvarda objašnjava da umesto da razmišljamo o uspehu kao o izvoru sreće, trebalo bi da mislimo o osećaju sreće kao o izvoru uspeha – a osećaj sreće mnogo više zavisi od nas nego što mislimo.
Šon Ejkor kaže da, iako mi možda mislimo da će nam uspeh doneti sreću, istina je, kako je dokazano u ispitivanjima, da nam osećaj sreće donosi više uspeha. Ispostavlja se da mozak radi mnogo bolje kada smo pozitivni, pa nam razvijanje pozitivnog stava omogućava da budemo pametniji i kreativniji.
„Zaključili smo da je optimizam najbolji predskazivač preduzetničkog uspeha zato što omogućava vašem mozgu da opazi više mogućnosti“, kaže Ejkor.
„Mislimo da ćemo, ako radimo više i postignemo neki poslovni cilj, biti srećniji. Međutim, istraživanje jasno pokazuje da svaki put kada postignete uspeh, vaš mozak promeni sliku toga šta uspeh znači. Zato vi i vaš tim, ukoliko je za vas sreća sa druge strane uspeha, nikada nećete stići do nje. Ali ako povećate svoje nivoe sreće usred izazova – usred potrage za investicijama, usred ekonomske krize – otkrili smo da sve stope uspeha rastu dramatično – svi poslovni rezultati se popravljaju.“
Ono što je dobra vest jeste da je „kulturni mit da mi ne možemo da promenimo svoju sreću“.
Ejkor objašnjava: „Geni su veoma važni za sreću, ali je to zasnovano na kultu proseka. Što znači: ako se prosečna osoba ne bori protiv svojih gena. Dakle, ako ste rođeni sa genima za gojaznost ili pesimizam i ne promenite svoje ponašanje, onda će vaši geni pobediti. Sreća dolazi lakše nekim ljudima, ali je sreća mogućnost za sve ako promenimo svoje ponašanje ili svoj način razmišljanja.“