Početna Magazin Godine Odnos broja penzionera prema zaposlenima – gore od najgoreg

Odnos broja penzionera prema zaposlenima – gore od najgoreg

Prema poslednjim podacima, koje je objavio Telegraf, u Srbiji penzionera ima više nego zaposlenih!

Prema pisanju Telegrafa, u Srbiji ima ukupno 1.719.563 penzionera. Ukoliko je podatak tačan, to bi značilo da u ovoj zemlji odnos zaposlenih prema korisnicima prava na penziju nije alarmantnih 1:1, već je stvar još gora – penzionera ima više nego zaposlenih kojih, prema podacima za kraj 2013. godine, ima 1.703.107.

Najgore, to je kada najgore počne da se pogoršava„, reče Mafalda. I mi sada doživljavamo upravo to, da ono što je bilo dno postane još niže od toga. Videćemo da li će i šta će narednih dana, pred izbore, o ovome reći političari, oni koji kreiraju našu svakodnevicu. Hoće li se neko osvrnuti na ovaj podatak?

Telegraf prenosi da je od ukupnog broja penzionera, starosnih penzionera 59,18% tj. 1.017.706, invalidskih 19,47% tj. 334.717 i porodičnih 21,35% tj. 367.140. Kada se posmatra po kategorijama, bivših zaposlenih, uključujući i vojne penzionere, ima 1.435.345, iz kategorije samostalne delatnosti ima 71.441, dok je poljoprivrednih penzionera 212.777.

Penzioner iz kategorije bivši zaposleni u proseku ima 68 godina (70 – muškarac, 66 – žena), iz kategorije samostalnih delatnosti prosek godina je 67 (70 – muškarac, 63 – žena), a poljoprivredni penzioner u proseku ima 73 godine (76 – muškarac, 72 – žena).

Najniža penzija, utvrđena zakonom, iznosi 13.221 dinar, najviša je 115.012 dinara, a prosečna penzija je 24.153 dinara. Iako je ovo mala suma za podmirivanje i osnovnih potreba, prosečan penzioner u Srbiji svoju penziju daje mlađima na raspolaganje. Kao i u nekim zemljama Evropske unije (npr. Grčka), i srpsko stanovništvo se oslanja na penzije jer su, iako male, zasada redovne i, veruje se, sigurne.

Stručnjaci su i do sada pričali o neodrživosti na duže staze ovakvog penzionog sistema. Čitajući ove najnovije podatke, nije potrebno biti stručnjak da bi se zaključilo da ćemo nešto, veoma brzo, morati da promenimo.