Početna Magazin Godine Društvo Nemačka danas glasa o predlozima o asistiranom samoubistvu

Nemačka danas glasa o predlozima o asistiranom samoubistvu

Nemačka danas glasa o predlozima o asistiranom samoubistvu

Nemački Bundestag danas, u petak 6. novembra 2015. godine, odlučuje o načinu na koji će ubuduće biti definisana tzv. „pomoć pri umiranju“ – asistirano samoubistvo. To treba da donese izvesnost za pacijente, njihove porodice i lekare. Postoje četiri različita predloga, piše Dojče Vele.

Dodatak vesti (7. novembar 2015): Bundestag je doneo zakon o asistiranom samoubistvu kojim je zabranjeno organizovano, profesionalno pružanje pomoći na „poslovnoj osnovi“. Zakon međutim dozvoljava pružanje pomoći umirućem od strane članova porodice ili prijatelja, piše Dojče Vele.

Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!

Produženje životnog veka u Nemačkoj u prvi plan je izbacilo niz problema poput održavanja penzionog sistema ili manjka broja negovatelja. Najžustrije rasprave međutim vode se oko pitanja: šta kada teško bolesna osoba, koja trpi velike bolove, poželi da – umre? Poslednjih godina je udvostručen broj takozvanih asistiranih suicida u kojima profesionalac bolesniku na raspolaganje stavi smrtonosne supstance. To se ponekad naziva i eutanazijom, mada se pojam u Nemačkoj izbegava zbog konotacija na nacističke prakse ubijanja „manje vrednih“.

Nemačka skupština u petak treba da konačno podrobnije reguliše ovo polje. Posebno je interesantno što su pred parlamentarcima četiri različita predloga, koje su pisali različiti poslanici u skladu sa svojim ličnim uverenjima i bez obzira na stranačku pripadnost. Evo suštine ova četiri predloga:

1 . Suština: Zabraniti svaku komercijalnu pomoć pri umiranju.

Zakonska sankcija: Tri godine zatvora ili novčana kazna.

Prava pacijenata i porodica: Pomoć pri umiranju ostaće nekažnjiva u određenim slučajevima. Pretnja sankcijom treba konsekventno da se obriše iz zakona.

Prava lekara: Ponovljena asistencija pri suicidu treba da bude zabranjena i kažnjiva. Ovde pravnici vide opasnost jer će mnogi medicinari u palijativnim ustanovama kao i lekari na intenzivnoj nezi biti u nejasnoj poziciji. Na posletku, oni su za svoj rad plaćeni, dakle na neki način bi pomoć pri samoubistvu bio deo njihovog posla.

Cilj: Sprečavanje komercijalizacije, čime bi trebalo preduprediti da asistirani suicid postane društvena norma i unosan poslovni poduhvat.

Željena posledica: Bez komercijalnih ponuda će pasti broj samoubistava kao i osećaj pritiska koju bi pojedini pacijenti mogli da imaju u stilu: Bolje da se ubijem, nego da padnem na teret porodici ili društvu.

Ko podržava predlog: Čak 216 poslanika uglavnom demohrišćana i socijaldemokrata, među njima i najvažniji članovi vlade (koji imaju pravo glasa) poput kancelarke Merkel, vicekancelara Gabrijela i šefa diplomatije Štajnmajera. Takođe, šefovi poslaničkih klubova CDU, SPD i Zelenih u zajedničkom pismu podržavaju ovaj predlog.

2. Suština: Lekarima bi trebalo dozvoliti da pomognu pri suicidu neizlečivo bolesnih.

Zakonska sankcija: Bez pooštravanja.

Prava pacijenata i porodica: Prednost ima autonomija pacijenata, treba jačati njihovo pravo da sami donesu odluku. Uslov je da postoji jasna saglasnost pacijenta, da je on punoletan, da je održano temeljno savetovanje kao i da su najmanje dva lekara saglasna da je bolest neizlečiva, a bolovi teški.

Prava lekara: Za lekare treba da važe jedinstvena pravila u okviru njihovih strukovnih udruženja (trenutno se to razlikuje od pokrajine do pokrajine) u skladu sa predlogom zakona.

Cilj: Pravna sigurnost za lekare.

Željena posledica: Ukoliko lekari po zakonu smeju da pomognu pri suicidu, automatski će nestati potreba za udruženjima komercijalnog tipa koja svoje usluge papreno naplaćuju.

Ko podržava predlog: 109 poslanika, među njima potpredsednik parlamenta i bivši sveštenik Peter Hince (CDU) kao i stručnjak socijaldemokrata za pitanja zdravstva Karl Lauterbah, ministarka odbrane Ursula fon der Lajen i nova generalna sekretarka SPD-a Katarina Barli.

3. Suština: Zabrana udruženja koja pomažu pri umiranju i pri tome stiču profit. Pomoć bi pružala „neprofitna“ udruženja i lekari kojima bi njihovi troškovi bili nadoknađeni.

Zakonska sankcija: Do tri godine zatvora za komercijalne ponuđače.

Prava pacijenata i porodica: Za njih ne bi bilo zakonski konsekvenci zbog prihvatanja ponude o asistiranom suicidu. Doduše, pod jednim uslovom: preventivno savetovanje je obavezno, a između njega i konačne odluke pacijenta mora proći najmanje 14 dana.

Prava lekara: Više sigurnosti. Njima se olakšava etička dilema – da li lekarska profesija treba samo da radi na održavanju u životu ili sme da pomogne i pri umiranju?

Cilj: Ukidanje tabua i kriminalizacije ponuda koje iz duboko humanih pobuda nude bezbolni kraj života onima koji pate od teških bolova i više ne žele da žive.

Željena posledica: Liberalni zakon bi sprečio da neizlečivi bolesnici pribegavaju brutalnim načinima samoubistva ili da očajničkim traženjem pomoći pri samoubistvu dodatno opterećuju svoju porodicu.

Ko podržava predlog: 54 poslanika od kojih su najpoznatiji Renate Kinast (Zeleni) i Petra Zite (Levica).

4. Suština: Potpuna zabrana svake pomoći pri umiranju.

Zakonska sankcija: Do pet godina zatvora.

Prava pacijenata i porodica: Zabranjeno je podsticanje na samoubistvo. Kažnjiv je već i pokušaj pomoći pri suicidu.

Prava lekara: Striktno zabranjena svaka pomoć pri umiranju. Jedino bi dozvoljena ostala pasivna pomoć – recimo da lekar ne reaguje ukoliko se pacijent odrekne hrane i pića u želji da umre.

Cilj: Jedini način na koji se umire treba da bude – prirodni.

Željena posledica: Pojačana ponuda palijativne i duhovne nege za neizlečivo bolesne.

Ko podržava predlog: 35 konzervativnih poslanika, uglavnom demohrišćana.