Tim bečkih naučnika, koristeći statističke podatke Ujedinjenih nacija, napravio je interaktivnu šemu migracija stanovnika planete u poslednjoj deceniji 20, i prvoj deceniji 21. veka.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Šema obuhvata kontinente, s tim što je Azija podeljena u četiri zone (Jugoistočna, Istočna, Južna i Zapadna), a posebno su izdvojene i zemlje bivšeg SSSR-a.
Mapa je podeljena u četiri perioda: 1990-1995, 1995-2000, 2000-2005. i 2005-2010. godine. Nažalost, migracije do, i iz različitih delova sveta prikazane su veoma slično, sa jedinom razlikom tom da se linije emigracije bliže dodiruju sa matičnim kontinentima (delovima sveta).
Tri svakako najživopisnija dela sveta u smislu mešanja različitih kultura jasno se prepoznaju na mapi: Evropa, Severna Amerika i Zapadna Azija (Bliski Istok). Evropa izgleda da gaji najsnažnije veze sa svim drugim kontinentima, a da se Evropljani najrađe sele u druga mesta u Evropi.
Možda je iznenađenje linija koja spaja Severnu Ameriku i Evropu koja pokazuje da je upravo Evropa kontinent koji najviše privlači i Amerikance. Južna Azija ima dva snažna pravca emigracije – ka Severnoj Americi i Evropi, a Evropa je veoma zanimljiva i za Južnoamerikance, pored Afrikanaca. Unutrašnja migracija najsnažnija je u Africi i Južnoj Americi.
Za kompletnu interaktivnu mapu migracije svetskog stanovništva u periodu 1990-2010. godina posetite sajt Global Migration Info.
Autori: Nikola Sander, Guy J. Abel and Ramon Bauer; Wittgenstein Centre for Demography and Global Human Capital