Naučnici upozoravaju da mlada, stara ili oštećena koža može lako apsorbovati nano-čestice titanovog dioksida i cinkovog oksida, koje sadrže mnoga sredstva za sunčanje…
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Environmental Working Group (EWG) 2014. godine objavio je rezultate istraživanja u kojima je otkrio da 75 odsto, od 2000 ispitanih krema i losiona, sadrži štetne kemikalije, koje povećavaju rizik od raka i drugih bolesti.
U izveštaju piše da „mnogi sastojci krema za sunce ulaze u krv, a neki od njih imaju toksične uticaje. Jedni pod sunčevom svetlošću oslobađaju slobodne radikale koji štete koži, drugi deluju kao estrogen pa remete hormone, a nekoliko ih može izazvati alergijske reakcije i nadražiti kožu.“
Nedavno je istraživanje objavljeno u reviji Environmental Science Technology pokazalo da su uobičajeni sastojci sredstava za sunčanje – oksibenzon, metoksicinamat i PABA – estrogenske hemikalije povezane s rakom.
Takođe, naučnici iz CSIRO laboratorija su dokazali da nano-čestice metalnih oksida, koje sadrže kreme za sunčanje, mogu prodreti u ćelije kože i oštetiti njihov DNK. Izvještaj ABC-a (Australian Broadcasting Corporation) o potencijalnom riziku korišćenja losiona za sunčanje sa SPF zaštitom navodi sledeće:
„Naučnici upozoravaju da mlada, stara ili oštećena koža može lako apsorbovati nano-čestice titanovog dioksida i cinkovog oksida, koje sadrže mnoga sredstva za sunčanje. U laboratorijskim uslovima, čestice metalnih oksida prodirale su u ćelije kože i oštetile njihov DNK.“
Za početak, proveravajte etikete i izbegavajte sredstva za sunčanje koja sadrže:
- bilo koji sastojak označen sa „nano“
- cinoksat
- dioksibenzon
- homosalat
- mentil antranilat
- metoksicinamat
- oksibenzon
- oktil saliciklat
- oktokrilen
- para amino benzoičku kiselinu
- parabeni
- penilbenzimidazol…