Sprovodi se inspekcijski nadzor u vezi sa Vučićevim pismom penzionerima. Postoji mogućnost da je Fond PIO zloupotrebio podatke o penzionerima Srbije i neovlašćeno ih dostavio SNS-u.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Poverenik za informacije od javnog značaja i zaštitu podataka o ličnosti Milan Marinović izjavio je za Danas da je u toku prikupljanje podataka za inspekcijski nadzor u vezi sa pismom koje je u oktobru poslao penzionerima predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Služba Poverenika je primila jednu predstavku u vezi sa mogućom zloupotrebom podataka o ličnosti podnosioca predstavke, koju je učinio Fond za penzijsko i invalidsko osiguranje (Fond PIO).
„Primili smo jednu predstavku kojom se ukazuje na eventualne zloupotrebe podataka o ličnosti podnosioca. U toku je prikupljanje podataka od značaja za vršenje inspekcijskog nadzora nad subjektom nadzora“, kaže Marinović.
Predmet je pokrenut zbog pretpostavke da je prekršen Zakon o zaštiti podataka o ličnosti prilikom slanja pisama penzionerima.
„Bilo bi neozbiljno komentarisati predmete koji su u toku, odnosno pre okončanja odgovarajućeg postupka“, rekao je Marinović.
Fond PIO je jedini koji ima potpunu bazu podataka sa imenima, prezimenima i adresama 1,7 miliona penzionera u Srbiji. Iz Fonda nisu odgovorili na pitanje Danasa da li je bilo zloupotrebe baze podataka i kako je potpuna baza podataka Fonda PIO o penzionerima u Srbiji završila u Srpskoj naprednoj stranci i Predsedništvu Srbije.
Dnevnom list Danas nisu odgovorili ni iz Predsedništva Srbije ni i iz Srpske napredne stranke.
„Prekršen Zakon o zaštiti podataka o ličnosti“
Sagovornici Danila Savovića iz Danasa smatraju da je u ovom slučaju prekršen Zakon o zaštiti podataka o ličnosti. Naime, kako bi poslala pismo, Srpska napredna stranka je neovlašćeno došla do baze podataka i adresa penzionera.
Politikolog Boban Stojanović naglašava da je prekršen Zakon o zaštiti podataka o ličnosti budući da je „država dala partiji podatke kome se penzije isplaćuju“.
„Slanje pisama je zloupotreba državnih resursa u političko-partijske svrhe u okviru predizborne kampanje i pokazatelj koliko je ona neravnopravna i koliko Aleksandar Vučić i SNS čine sve zarad dolaženja do glasova i sprovođenja kampanje“, zaključuje Stojanović.
Rodoljub Šabić koji je vodio službu Poverenika pre Marinovića naglašava da ovo nije prvi put da predsednik Vučić šalje ovakva pisma.
„Isto je bilo i 2018. i 2020. godine. Tada je odgovor na pitanje posedovanja baze podataka penzionera bio da su pribavljeni uz saglasnost lica koja su podatke dala na štandovima SNS i u akcijama te stranke od vrata do vrata. Budući da se podaci tolikog broja ljudi ne mogu pribaviti na taj način, oni su došli baze iz PIO fonda.“
S obzirom na to da su pisma sada dobili i oni koji 2018. nisu bili penzioneri može se zaključiti, smatra Šabić da „PIO fond ažurira bazu i šalje je kad god zatreba“.
„Pismo predstavlja ozbiljan zakonski, moralni i logički eksces. Upućeno je uz povredu Ustavom i zakonom zaštićenih podataka o ličnosti, izvan svrhe za koju su podaci prikupljeni i bez saglasnosti lica na koja se odnose. Takva pisma svakako ne spadaju u nadležnost predsednika Republike. Ne samo stoga što se nepozvan obraća pojedincima poimenično, već pre svega zbog plasiranja netačne kalkulacije o porastu penzija i pribegavanja političkoj propagandi sa elementima korupcije“, kaže Slobodan Beljanski.
Beljanski je nekadašnji predsednik Saveta za borbu protiv korupcije, ali i član Odbora Agencije za borbu protiv korupcije (2010-2013).
Koliko je koštalo da se pošalje pismo?
Visoki funkcioner SNS-a i v.d. direktor Pošte Srbije Zoran Đorđević početkom novembra je rekao da je za slanje oko 1.700.000 pisama Pošti plaćeno 39 miliona dinara (nešto više od 330.000 evra). Tu uslugu je platila Srpska napredna stranka.
U pismu koje su penzioneri dobili od Aleksandra Vučića, koji ga nije potpisao funkcijom predsednika Srbije na kojoj se trenutno nalazi, on im se zahvalio „što su uz Srbiju“. Takođe je najavio povećanje penzija i jednokratnu pomoć od 20.000 dinara u decembru.
Na ovo pismo, odgovorili su penzioneri iz USPVLS: Aleksandre Vučiću, nemate oproštaj i podršku penzionera
Na fotografiji pismo koje je A. Vučić poslao penzionerima 2020,