Zbog poražavajućeg nasleđa (i dalje aktuelne) tranzicije, Srbija je specifičan slučaj kada je reč o karijeri i dugotrajnim planovima, ali Penzin nalazi da neki od saveta u ovom tekstu sa Blumeberga mogu biti korisni mlađima, onima koji tek ulaze na tržište i onima koji su već neko vreme na njemu, makar za razmišljanje…
Vodič za karijeru i primanja u 20-im, 30-im i 40-im
Kada smo mlađi, mislimo da ćemo zarađivati više kasnije u karijeri. Iskustvo donosi beneficije, i veću platu, zar ne?
Ali, kako se ispostvalja, „kriva zarade“ je kraća nego što mislimo. Prema analizi sajta PayScale.com, žene dostižu najveću platu u 39. godini, i ona tada u SAD prosečno iznosi oko 60.000 dolara godišnje (5.000 dolara mesečno).
-
Preporučujemo i tekst: 15 stvari koje treba da znaš o svojoj karijeri već u 22. godini
Nakon toga, mogu biti manja pomeranja, ali ona su uglavnom ispod stope inflacije, tako da, realno, one ostaju sa 60.000 godišnje do kraja radnog veka.
To možda i ne zvuči tako loše, osim što, na osnovu istog izvora, plate muškaraca rastu deceniju duže – do 48. godine života, kada prosečno iznose 95.000 dolara godišnje (7.900 dolara mesečno).
– Bez obzira na pol, naučeni smo da verujemo da je rast plate konstantna uzlazna linija. Nažalost, to se u praksi ne dešava – kaže Lauren Lyons Cole, sertifikovani finansijski savetnik iz Njujorka.
Kako „kriva zarade“ zaista izgleda
U 20-im godinama, nakon što izlazimo iz škole, počinjemo da radimo neki posao nadajući se napredovanju, penjanju na korporativnoj lestvici, i plata lagano raste. Zapravo, prema istom izvoru, plata do 30. godine života raste od prve do poslednje za oko 60 odsto, i za muškarce i za žene.
Nakon 30. godine života plata žena raste sve sporije, i tokom 30-ih godina poraste prosečno za 20 odsto u odnosu na onu sa kojom su ušle u taj period svog života.
Iako je i za njih rast plate usporen u 30-im, muškarci mogu da se nadaju prosečnom povećanju plate od oko 45 odsto – do svoje 48 godine.
Naravno, neka zanimanja su izuzeci, pa tako farmakolozi vrhunac dostižu već posle školovanja, ali kasnije u karijeri postoji vrlo malo prostora za povećanja. Sa druge strane, advokati sve do 50-ih godina života čekaju na značajniji rast početne plate.
Ipak, ne mora da znači da vrhunac mora da se desi u rečenim godinama. Ovo su neke strategije koje treba primeniti kako bi se obezbedila veća primanja…
Karijerne odluke u 20-im
Napravite plan – Već od prvog posla napravite plan, strategiju za svoju karijeru.
Pažljivo analizirajte sektor u kom radite – Razlike u primanjima za muškarce i za žene mogu se drastično razlikovati u različitim industrijama.
Preuzmite kormilo – Ako se ukaže prilika budite spremni da je iskoristite, što znači da neprekidno radite imajući u vidu zahteve narednog radnog mesta koje želite.
Štedite što više – Život u mladosti nije preterano komplikovan, naročito ako nemate hipoteku ili decu, ili nekoga kome finansijski pomažete. Ali, najčešće trošimo na putovanja, izlaske, i luksuze koji nam se čine opravdani u svetlu pomenute ideje o neprekidnoj uzlaznoj liniji zarade.
Karijerne odluke u 30-im
Tražite prilike – Nemojte sedeti u firmi pet godina ne prateći šta se dešava u vašoj industriji, sa vašom profesijom, bez obzira koliko ste zadovoljni na trenutnom poslu. Stručnjaci savetuju da u svakom slučaju odlazite na razgovore za posao najmanje 2-3 puta godišnje.
Volontirajte – Želite veću platu i više odgovornosti? Pokažite da ste spremni za to. Uočite problematična mesta u firmi i predložite da uradite neki projekat koji bi to rešio, mada stručnjaci napominju da takva vrsta proaktivnosti zaista može da bude naporna.
Ne pravite pauze u karijeri – Ovo je naročito važno za žene jer neretko pauziraju sa poslom 5-7 godina želeći da ostanu što duže sa decom. Ali i ovo može biti moguće uz razne poslove sa pola radnog vremena, sa radom od kuće, ili povremenim konsulatacijama, jer tako ostajete u toku sa zbivanjima.
Rešite se dugova – Ovo je karateristično za SAD jer su studentski krediti koji stižu na naplatu zaista veliki (i po nekoliko stotina hiljada dolara).
Nastavite da štedite – Da, sada zarađujete više nego ikada ranije, ali ne morate baš kupovati automobile visoke klase, ići na egzotična putovanja, kupovati sve veće i veće nekretnine…
Karijerne odluke u 40-im
Manija trošenja – Ako sve teče po planu, sad je plata „tamo gde smo mislili da treba da bude“, i to je sjajno, ali i opasno. Velika primanja obično znače i „velike potrebe“, koje najčešće nemaju veze sa realnošću. Nažalost, to je teško uočiti na vreme i ovaj plodonosan period karijere dođe i prođe bez ušteđevine ako ne pazimo.
Penzija nek bude prioritet – Sada već štedite sa jasnom idejom da je to za stare dane. Čak i ako mislite da je prerano, ili previše, možda treba da razmislite da li želite i ranije da se penzionišete ako vam zaista dobro ide? U ove svrhe stručnjaci preporučuju minimalno 15 odsto, ali još bolje 25 odsto od primanja.
Isplatite kredite – Dobar način da se sretnete sa realnošću na vreme jeste da isplatite kredit za stan pre vremena, i svakako pre penzije, jer, to bi bio najbolji dokaz da vam dobro ide, zar ne?