Potreba za finansiranjem obrazovanja mlađih generacije starije Amerikance sve više gura u dugove čime njihova penzionerska primanja postaju ugrožena.
Reč je o generaciji koja je tokom života već isplatila troškove obrazovanja za sebe, često i za svoju decu, i to dugoročnim decenijskim kreditima koji se ne završavaju ni odlaskom u penziju. Da, mnogi nisu uspeli da za života zarade dovoljno da otplate dug za školovanje koje im nije omogućilo da decenijskim radom isplate par godina obrazovanja…
Na sve to sada ponovo, mnogi i po treći put, preuzimaju na sebe otplatu studentskih kredita za svoju decu ali i unuke. Državni, manje cenjeni fakulteti u SAD koštaju oko 9,5 hiljada dolara godišnje i traju četiri godine, što je oko 36.000 dolara i blisko prosečnoj godišnjoj bruto plati u SAD koja iznosi oko 34.000 dolara.
Međutim, privatni fakulteti koštaju više nego duplo više – oko 24.000 dolara, što troškove povećava na tri godišnje plate za četiri godine studiranja.
Prosečna pozajmica iznosi oko 21.000 dolara, ali problem nastaje kada roditelji koji uzimaju dug dolaze u pozne godine, i taj dug isplaćuju od svoje ušteđevine za penziju.
Prema pisanju Vašington Posta, u Americi skoro 40 odsto dužnika studentskih kredita ima preko 65 godina, i pojedinačno su najveća starosna grupa dužnika ovog tipa kredita.
Izvor: Penzin / Care