Uređaji za virtuelnu realnost (VR) mogu biti rešenje za brži oporavak pacijenata tako što im odvlače pažnju od bola, i time omogućavaju manje korišćenja lekova i brži izlazak iz bolnice – uz lično zadovoljstvo i terapiju koja se za par stotina dolara može produžiti beskonačno i kod kuće…
Jedna dečja bolnica u SAD koristi uređaje za virtuelnu realnost da pomogne pacijentima da se oporave od teških povreda i trauma. Na primer, jedna 13-godišnja devojčica sa dve trećine opekotina iz nesrećnog slučaja na svom telu, kao deo terapije nakon buđenja iz indukovane kome, igrala je igrice u virtuelnoj realnosti.
Ona sama kaže da nikada pre nije imala iskustvo sa ovim i da joj je odvuklo pažnju i pomoglo joj da ne misli na bol koji oseća.
Virtuelna realnost, tehnologije i uređaji, smatraju se sledećim novim velikim korakom na tržištu nakon pametnih telefona.
Glavna ideja jeste da se pacijentu skrene pažnja sa bola koji oseća u post-operativnom periodu, jer, što se više fokusiramo na bol, osećamo ga sve više.
Sa virtuelnom stvarnošću možemo da „preopteretimo“ mozak brojnim utiscima koje pruža virtuelna realnosti i tako mu oduzmemo deo kapaciteta za obradu bola, i on ga postaje manje svestan.
– Bol je naš alarm za štetu, i skreće nam pažnju na ugrožene delove tela i organizma uopšte. Virtuelna realnost je psihološki alat, kao i meditacija, kojim možemo da umirimo nervni sistem i da smanjimo obim obrade bola u mozgu – kaže BEt Darnal, profesor sa Stenforda koja je i sama učestvovala u nekim istraživanjima sa VR-om.
U istraživanjima je i na magnetnoj rezonanci potvrđeno da pacijenti koji koriste VR zaista osećaju manje bola.
Jedan 54-godišnji kamiondžija je prošao ovakvu terapiju nakon povrede i siguran je da će kupiti VR uređaj kad izađe iz bolnice jer oseća koliko mu pomaže:
– Nisam verovao da će raditi, ali kada sam probao bio sam potpuno iznenađen – kaže on.
Naravno, najveća prednost VR-a jeste to što može drastično da smanji unos lekova i supstanci koje smanjuju bol pacijenata. Tako pacijent ostaje sposobniji da se njegovo telo aktivira u samooporavku, ali i spermniji za nove terapije, vežbe, i druge aktivnosti.
- Penzin je već pisao kako su vojnim veteranima dali da igraju VR igrice na svojim nekadašnjim letelicama.
Ipak, iako se za meditaciju, hipnozu ili jogu može reći da mogu da umanje bol, istraživanja sa VR-om su još na početku i verovatno još neko vreme neće biti jedna od standardnih preporuka.
Što se tiče cene VR-a ona je beznačajna kada se uporedi sa cenom dužeg ostanka svakog pacijenta u bolnici, ili cena lekova i dodatnih terapija i nege.
Stotine ljudi već su u raznim programima koji analiziraju ovaj pristup terapije i svi se slažu da su prednosti nesumnjive. Slične tehnologije čak su postojale u američkoj vojsci još pre pola veka, a jedan od proizvoda bio je praktično samo „bioskop“ koji se stavljao poput naočara. Proizvod nije doživeo komercijalni uspeh jer nije imao kapacitet za različite sadržaje ali su ga zubari u SAD voleli jer je njihove pacijente držao mirnim u zubarskim stolicama.
Danas ovakvi uređaji koštaju ispod 1.000 dolara, čak se mogu napraviti i od mobilnih telefona čiji ekran služi i za doživljaj VR-a, ili bar 3D-a, piše Blumberg.