Početna Magazin Godine Tajna večne mladosti: buđenje uspavanih matičnih ćelija kože

Tajna večne mladosti: buđenje uspavanih matičnih ćelija kože

Tajna večne mladosti leži u buđenju „uspavanih“ matičnih ćelija u koži, smatraju britanski i američki naučnici

Prema istraživanju Šefildskog univerziteta sprovedenom u saradnji sa kompanijom Procter & Gamble čiji su rezultati objavljeni letos, tajna večne mladosti leži u buđenju „uspavanih“ matičnih ćelija u koži.

Pomoću kompjuterskog modela, zaključeno je da kako starimo, gubimo mogućnost aktiviranja ovih „majstorskih ćelija“ koje popravljaju oštećenu kožu. Naučnici kažu da ovo otkriće može omogućiti razvoj boljih kozmetičkih tretmana kojima će bore biti uništene zauvek.

Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!

U toku najdužeg istraživanja ove vrste, sprovedena je složena virtuelna simulacija kako bi se testirale tri najpopularnije hipoteze o tome kako se koža obnavlja tokom tri godine. Inženjer dr Sjinšan Li kaže:

„Prema teoriji koja izgleda da najviše odgovara, koža ima veliki broj ‘uspavanih’ matičnih ćelija, koje se nalaze u njenom najnižem sloju, ali se ne dele kako bi pravile nove ćelije. Međutim, ove uspavane ćelije mogu biti podstaknute na rad kada je koža oštećena ili ako broj druge vrste zrelijih ćelija kože opadne, čime se obezbeđuje da se koža pod svim okolnostima obnavlja.“ 


Matične ćelije su „majstorske ćelije“ tela sa sposobnošću da postanu neka druga od mnogobrojnih vrsta ćelija organizma.

„Svaki put kada probudimo ove ćelije, da zaleče ranu ili popune fond drugih ćelija, nekoliko njih se ne vrati u fazu spavanja, tako da se broj polako smanjuje“, kaže dr Li. „Ovim se objašnjava zašto je starijoj koži potrebno duže vreme da se zaleči i pruža se delimično objašnjenje zašto se naša koža menja kako starimo. Boljim razumevanjem ovog mehanizma, možda će biti moguće da se pronađu načini za borbu protiv efekata starenja kože.“

Tokom života stalno dobijamo novu kožu i menjamo staru, ali do sada se naučnici nikada nisu složili oko toga kako se ovo tačno dešava.

Moguć doprinos ovog istraživanja sprečavanju pojave raka kože: Sprečavanje raka kože – sprečavanje aktivacije mutiranih ćelija