Radna nedelja od četiri dana, po ugledu na Nemačku, jeste odlična, ali nerealna ideja u Srbiji. Prvo treba da utvrdimo petodnevnu radnu nedelju…
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Fotografija: Edu Lauton sa Unsplash
Uvođenje radne nedelje od četiri dana nije realno u Srbiji u ovom trenutku, ali je dobra ideja o kojoj bi trebalo da se razmišlja. Ovako su informaciju o uvođenju četvorodnevne radne nedelje u nekim fimama u Nemačkoj prokomentarisali Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije i Mario Reljanović iz Centra za dostojanstven rad u emisiji Dan uživo na N1.
Prvo da utvrdimo petodnevnu radnu nedelju…
„Nije realno da dođemo do Nemačke, ali treba razmišljati o ovoj ideji. Četvorodnevna radna nedelja je pilot projekat u mnogim zemljama Evrope, ali nije usvojeno jedinstveno zakonsko rešenje. I to govori kako je to pitanje komplikovano rešiti“, rekao je Reljanović.
U Srbiji, ističe Reljanović, nije samo pitanje rada i produktivnosti kao što je u Nemačkoj, Španiji i drugim zemljama, već i kako i u kojim uslovima radnici rade.
„Prvo treba da svedemo radnu nedelju na petodnevnu pa da razmišljamo o četvorodnevnoj“, smatra Reljanović. U mnogim fabrikama i kod mngih poslodavaca u Srbiji, navodi, radno vreme je 48 sati.
Dakle, trebalo bi najpre utvrdimo na 40-časovnu radnu nedelju.
Reljanović kaže da radnik u Srbiji u proseku radi 42-43 sata. Ovo je više od redovnog radnog vremena. Objašnjava da to znači da jedan od dva radnika radi maksimalan broj prekovremenih sati svake nedelje.
Za skraćivanje, potrebno je dobro organizovanje
Svetlana Budimčević iz Unije poslodavaca Srbije naglašava da 100 godina živimo priču o osmočasovnom radnom danu. Trebalo bi da automatizacija i industrijalizacija doprinesu relaksiranju radnika na poslu, da se kvalitetnije obavlja rad.
Da bi se skratilo radno vreme, smatra Budimčevićka, potrebno je dobro organizovati rad.
„Nalazimo se u čudnim vremenima. Treba da gledamo svet, ali i naše mogućnosti, tradiciju, okruženje, da vidimo gde je mogući pomak da bi ovo moglo da se primeni.“ Sad, međutim, nije pravi trenutak, ocenila je.
Potreban drugačiji stav države prema radnicima
U Srbiji postoje relativno dobri zakoni, naglašava Reljanović. Ali se onda postavlja pitanje zašto imamo česte situacije u kojima se dešavaju incidenti sa tragičnim ishodima.
Država ima benevolentan stav prema poslodavcima. Ona razlikuje domaće i strane poslodavce kada je reč o ulaganju. Ovo je, smatra Reljanović, loše. Čitav jedan složen sklop politike mora da se promeni da bismo došli do drugačijeg položaja radnika.
„Radnici koji rade u niskoprofitabilnim fabrikama, na manuelnim poslovima. ne samo da će imati problem da opravdaju četvorodnevnu radnu nedelju nego i najčešće rade i šest dana“, naglašava.
Budimčević kaže da su poslodavci svesni da samo zadovoljan radnik može da da kvalitetne rezultate. Dodaje da je, sa druge strane, naša privreda zastarela, da se mašine teško obnavjaju i nedostaju investicije.
Privredni rast bi, kako je navela, trebalo da bude četiri do pet puta veči da bi mogli da dostignemo standard EU.
Poslodavci bi prihvatili inovacije, ali to košta. Za prilagođavanje su potrebna sredstva, naglašava Budimčević.