Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković o otporu prema Zakonu o rodnoj ravnopravnosti i o rodnoj ravnopravnosti u poslovnom okruženju.
Posebno zabrinjava što su se već desila tri femicida od početka godine.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti rekla je, povodom Međunarodnog dana žena, da se pitanje rodne ravnopravnosti sve češće u Srbiji predstavlja kao problem.
Kako prenosi Beta, ona je na panelu „Rodna ravnopravnost – od prioriteta do krize identiteta“ govorila o položaju žena. Navela je da su u našoj zemlji diskriminaciji posebno izložene žene sa invaliditetom, samohrane majke, Romkinje… Evidentno je da u vestima i emisijama na određene teme nema dovoljno ženskih glasova i mišljenja.
Ono što posebno zabrinjava, naglasila je poverenica, jeste to što su se od početka 2024, godine dogodila već tri femicida u Srbiji.
Otpor prema Zakonu o rodnoj ravnopravnosti
Brankica Janković je navela da je došlo do promena stavova prema Zakonu o rodnoj ravnopravnosti tri godine nakon njegovog usvajanja. Kao glavni argumenti za otpor prema Zakonu navodi se da to da on vodi narušavanju nacionalnog identiteta.
Janković je ocenila da su žene i devojčice, u nekim oblastima u nepogodnijem položaju od muškaraca. Naglasila je da ženska prava nisu odvojiva od muških, odnosno da ljudska prava ne poznaju veru, naciju ili rasu.
„Situacija u pogledu ljudskih prava je drugačija nego nekada, pre svega jer su se žene izborile za osnovna prava. Iskorak žene prave i danas, pogotovo u javnom prostoru, a mediji predstavljaju značajan i uticajan kanal za prenošenje poruka. Posebno nam je važno što mediji mogu da doprinesu razbijanju predrasuda“, rekla je.
Rodna ravnopravnost u poslovnim okruženju
Brankica Janković, poverenica za zaštitu ravnopravnosti naglašava da je važno podizati svest o rodnoj ravnopravnosti i obavezama koje čekaju poslodavce prema regulativi EU. Ovo je izjavila na panel diskusiji „Promene pišu priču: Uspesi, izazovi i budućnost žena u poslovnom okruženju“, koju je organizovala Američka privredna komora u Srbiji. Poverenica smatra da predrasude da žene ne mogu biti dobri rukovodioci i biznis lideri moraju što pre biti prevaziđene.
To je važno kako bi ekonomija mogla da ostvari značajan rast, rekla je, kako prenosi RTV.
„Podaci Evropskog instituta za rodnu ravnopravnost pokazuju da bi unapređenje rodne ravnopravnosti 2050. dovelo do povećanja BDP Evropske Unije po glavi stanovnika za 6,1 do 9,6 odsto. To, kako je naglašeno, iznosi 1,95 do 3,15 biliona evra“, kazala je Poverenica.
Učesnici panela su se složili i da je pitanje rodne ravnopravnosti suštinski povezano sa prevazilažnjem predrasuda u praksi, ekonomskim i društvenim statusom. To je ključno za jačanje ekonomije svake pojedinačne države.