Nemačka je prešla na evro 2002. godine, a za zamenu novčanica određen je fiksni „večni“ kurs od 1,96 marki za evro. Međutim, što zbog nostalgije, što zbog zaborava, velika novčana masa po kućama i dalje je u markama…
Prema proceni Centralne banke Nemačke, nakon prelaska na evro, danas, 12 godina kasnije, nije zamenjeno 12,9 milijardi starih maraka, tj. oko 6,6 milijardi evra, s obzirom da se novac i danas može menjati po pomenutom kursu.
Primarni motiv je nostalgija, jer ljudi čuvaju primerke novčića i papirnog novca.
Procene su da Nemci drže 169 miliona novčanica i oko 24 milijarde novčića različite vrednosti. Kada se to podeli sa brojem stanovnika, 81 milion, dođe se do toga da svaka osoba ima sačuvane 82 marke.
Preko polovine novčića u opticaju nikada nije pretvoreno u evre, a svega četiri odsto novčanica je vraćeno Bundesbanci.
Redovno se pronalaze velike količine starog novca prilikom rekonstrukcija starih kuća i stanova. Iz ovog izvora svake godine relativno mala, ali redovna količina od ukupnog starog novca, nađe put do banke – 52,1 milion u 2014. godini.
Anketa koju je sproveo Emnid institut pokazuje razmere nostalgije:
- 74 odsto Nemaca u novčaniku ili džepu i dalje ima neku staru marku
- 24 odsto deo svoje ušteđevine čuva u starim markama znajući da uvek može da ih zameni za evre po kursu 1,96
- 22 odsto jednostano zaboravlja da može da zameni stari novac koji ima.
Deo novčane mase jeste van Nemačke, naročito u Istočnoj Evropi (pa i u Srbiji) gde je nemačka marka (DM) praktično bila sekundarna valuta prve polovine 1990-ih, ali čuva se i drugde u svetu jer je bila poznata po stabilnoj vrednosti, piše RT.