Od kada je najavljena i isplaćena jednokratna pomoć penzionerima u iznosu od 5.000 dinara, Penzin je dobio nekoliko upita penzionera koji žive u inostranstvu i primaju penziju iz Srbije. Za ovu temu zainteresovali su se i drugi mediji i potražili su odgovore u ministarstvu da pojasni osnov po kom su samo penzioneri sa prebivalištem u Srbiji dobili ovu pomoć…
ISPRAVKA NEKOLIKO SATI KASNIJE – Samo dan pošto su mediji počeli da se raspituju za penzije osiguranika koji žive u inostranstvu najavljeno je da će i oni dobiti novac.
PORUKA: „Stanujem u drugoj državi, Sloveniji. Ja nisam dobio naknadu od 5000 dinara kao srpski vojni penzioner u inostranstvu na mom računu. U odgovoru PIO nisam razumeo da li mi pripada, pa vas molim da to proverite i javite, unapred se zahvaljujem. Svatio sam da to pripada samo onima koji stanuju u Srbiji, pozdrav iz Slovenije.“
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
PIO mi je odgovorio sledeće: „Poštovani, Jednokratna isplata pripada svim korisnicima kojima je isplaćena penzija ili naknada za oktobar 2016. godine i koji imaju prebivalište na teritoriji Republike Srbije.“
PORUKA: Poštovani, molim vas da mi odgovorite da li dodatak na mirovinu od 5000,00 din trebaju dobiti svi penzioneri ili kažnjavate penzionere koji su se iselili iz Srbije , pa oni nemaju pravo na taj dodatak. Pozdrav i hvala na odgovoru.
KOMENTAR: „Sramota za nasu majku Srbiju. Zasto toliko degradira nas penzionere iz dijaspore (?), sto smo godinama ziveli i radili u Srbiji, primamo minimalne penzije, glasamo, organizovano pomazemo Srbiji u katastrofama a ona … nekome majka a nekome maceha. Mogla je i nas da „pocasti“ sa po 5.000 din. kao svoju decu. Ili, njeni smo samo ako joj zatrebamo?“
Ako ekonomija bude dobra imaćemo za jednokratnu pomoć! #Srbija pic.twitter.com/Tp4LW6VnML
— Penzin (@penzinrs) December 7, 2016
Jasna Petrović-Stojanović za Politiku takođe piše na ovu temu:
Pezioneri koji primaju srpsku penziju, ali ne žive u Srbiji, neće moći da dobiju po 5.000 dinara jednokratne pomoći, koju su penzioneri sa prebivalištem u našoj zemlji primili 23. novembra. Iako se na prvi pogled činilo da je reč o „geografskoj diskriminaciji”, u Ministarstvu rada, koje je i predlagač ovog zaključka – to negiraju.
– Jednokratna isplata od 5.000 dinara penzionerima koji imaju prebivalište u Srbije nije pravo iz penzijskog i invalidskog osiguranja. S obzirom na to da ova jednokratna isplata ima karakter socijalnog davanja, ona i pripada samo onima koji žive u Srbiji i po istom principu su se isplaćivala i sva prethodna jednokratna davanja, objašnjvaju u Ministarstvu rada.
Prava iz penzijskog i invalidskog osiguranja (pravo na starosnu penziju i pravo na prevremenu starosnu penziju, na invalidsku, porodičnu penziju i naknadu pogrebnih troškova, pravo na novčanu naknadu za telesno oštećenje i pomoć i negu drugog lica) uređena su Zakonom o PIO i obezbeđuju se u skladu sa tim zakonom. Međutim, u slučaju transfera prava ostvarenih u skladu sa Zakonom o PIO u drugu državu sa kojom Srbija ima zaključene sporazume o socijalnom osiguranju, postoji obaveza transfera samo penzija, dok se druga davanja koja imaju karakter socijalnih davanja ne transferišu u drugu državu ugovornicu (kao što je pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica), ističu u Ministarstvu rada.