Određeni računi Fonda PIO bili su u blokadi dva dana. Fond PIO je negirao ove navode. Zatim su iz NBS objasnili da računi Fonda jesu bili blokirani, ali i da račun Fonda PIO s kojeg se isplaćuju penzije pripada grupi računa izuzetih od prinudne naplate i da funkcioniše bez prekida.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Određeni računi Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje (Fond PIO) bili su u blokadi dva dana. Bili su blokirani za iznos od oko 4,7 miliona dinara. U Jedinstvenom registru računa koji vodi Narodna banka Srbije zabeležena je blokada računa Fonda PIO 1. aprila, u ukupnom trajanju od dva dana.
Uprkos zvaničnim podacima Narodne banke Srbije (NBS) o prinudnoj naplati, u Fondu PIO su naglasili da im računi „nikada nisu bili u blokadi“.
„Povodom informacije koja se pojavila na društvenim mrežama, obaveštavamo javnost da račun Republičkog fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje nije u blokadi, niti je ikada bio blokiran. Naprotiv. Stanje sredstava na računu Direkcije RF PIO za isplatu penzija, na dan 3. april 2025. godine u 14:50 časova, iznosi 40.828.407.812,01 dinara“, saopštio je Fond PIO.
Podaci registra NBS, međutim, nedvosmisleno ukazuju na to da je neka blokada postojala, i da je ona traja dva dana.
Prethodne blokade računa Fonda PIO
Blokada računa Fonda PIO bilo je i ranije. Kako navodi N1, nisu zabeležene blokade u proteklih pet godina, već 2019. u nekoliko navrata.
Između ostalih, zabeležene su: jednodnevna blokada od 16. do 17. oktobra 2019. u iznosu od 4.145.995 dinara, pa od 25. do 26. marta 2019. za iznos od 1.784.315 dinara.
Kratkotrajnih blokada računa Fonda PIO je bilo i u godinama pre toga.
Politički akteri postavljaju pitanja i najavljuju krivične prijave
Predsednik Narodnog pokreta Srbije Miroslav Aleksić objavio je da „ekonomski tigar nema na računu 40.000 evra“.
On je prvo objavio na društvenoj mreži X da je račun Fonda PIO u blokadi od 1. aprila.
„Sat vremena nakon toga direktor PIO fonda Relja Ognjenović na svojim nalozima objavljuje da je to lažna vest, da račun PIO Fonda nije u blokadi i da nikada nije bio blokiran… Neposredno posle objave blokada je skinuta, neko je dao ili pozajmio novac PIO Fondu, ali se jasno vidi da je trajala od prvog aprila.
Lažima i obmanama se služite i pokušavate da uverite građane Srbije da nije bilo blokade. Da, Fond PIO je blokiran, to govori o ekonomskoj snazi Srbije i govori u kolikoj su opasnosti naši penzioneri i svi građani Srbije koji veruju u bajke Aleksandra Vučića“, naveo je Aleksić.
Pokret Ekološki ustanak takođe je ukazao je da je račun Fonda PIO u blokadi od 1. aprila 2025. godine, za ukupan iznos od 4.728.670,96 dinara. Ovaj pokret je tražio odgovor od direktora Fonda PiO Relje Ognjanovića i ministra finansija Siniše Malog na pitanje – šta je razlog blokade računa Fonda.
Ukupan iznos blokade (bez kamate) u registru NBS ažurira se od 9 do 17 časova svakog radnog dana na sat vremena.
Posle prikaza od 3. aprila u registru NBS o prinudnoj naplati u kojem se vidi da nijedan račun Fonda PIO više nije blokiran, pokret Ekološki ustanak, novim saopštenjem, traži odgovor NBS na pitanje – po kom pravnom osnovu je račun fonda PIO bio u blokadi i kako je odmah nakon objavljivanja ove informacije odblokiran, prenosi N1.
Pokret je najavio i podnošenje krivične prijave protiv direktora Fonda PIO, zbog, kako se navodi – „obmanjivanja javnosti i zloupotrebe javnih ovlašćenja“.
Račun sa kog se isplaćuju penzije – izuzet od prinudne naplate
Račun Fonda PIO s kojeg se isplaćuju penzije pripada grupi računa izuzetih od prinudne naplate i funkcioniše bez prekida, saopšteno je iz Kabineta guvernerke NBS..
„Račun koji je bio privremeno blokiran koristi se za ostale transakcije fonda, a moguća kratkotrajna neusaglašenost u preusmeravanju sredstava ili dostavljanju elektronskih poruka od Uprave za trezor ne utiče na redovnu isplatu penzija. Sve finansijske obaveze PIO fonda izvršavaju se u skladu sa zakonskim propisima uz potpuno očuvanje stabilnosti sistema isplate penzija“, poručili su iz NBS.
U Saopštenju su objasnili i kako se vrši prinudna naplata sa računa dužnika korisnika budžetskih sredstava:
„Narodna banka Srbije, Sektor za prinudnu naplatu nakon evidentiranja rešenja o izvršenju primljenih od javnih izvršitelja, šalje Upravi za trezor elektronsku poruku o blokadi svih računa dužnika na kojima se vode sredstva koja podležu prinudnom izvršenju. Na osnovu navedene poruke Uprava za trezor je dužna da blokira račune dužnika i da Narodnoj banci Srbije odmah dostavi propisanom elektronskom porukom informaciju o stanju sredstava na blokiranim račnima, kako bi Narodna banka Srbije na osnovu iste dostavila Upravi za trezor na izvršenje naloge za prinudnu naplatu koji su evidentirani u blokadi računa dužnika. Ukoliko ne primi informaciju o stanju sredstava na blokiranom računu, Narodna banka Srbije nije u mogućnosti da Upravi za trezor prosledi na izvršenje naloge za prinudnu“.
Poruka o blokadi računa dužnika Fond PIO je Upravi za trezor prosleđena 1. aprila u 11.46 časova. Informacija od Uprave za trezor o stanju sredstava na računu dužnika je primljena 3. aprila. Nakon toga je sprovedeno izvršenje prinudne naplate i deblokada računa dužnika, saopštila je NBS.
Fotografija: Bruno/Germany sa Pixabay