U 2010. godini bilo je oko milijardu Afrikanaca,a optimistična procena broja stanovnika je 1,6 milijardi do 2030. godine, odnosno na dve milijarde do 2050. godine.
Demografski trendovi u Africi imaju veliki uticaj na brojnost stanovništva celog kontinenta. U 2010. godini bilo je oko milijardu Afrikanaca. „Središnja projekcija“ Ujedinjenih nacija (UN), pretpostavlja da će broj stanovnika do 2030. godine porasti na 1,6 milijardi, odnosno na dve milijarde do 2050. godine.
Međutim, ako je sudeći po novim statistikama Afrike poslednjih godina, ove projekcije su previše optimistične. Prema „visokim projekcijama“ UN, koje podrazumevaju sporiji pad priraštaja, do 2050. godine moglo bi biti 2,7 milijardi Afrikanaca. Ako se to dogodi, svaki četvrti čovek na svetu živeće na afričkom kontinentu. Godine 1970. u Africi je živeo tek svaki deseti Zemljanin.
Ovakav razvoj događaja značio bi neverovatan rast urbanizacije i broja dece. Afrika je 2010. godine imala tri grada od preko pet miliona stanovnika – Kairo (Egipat), Kinšasa (Kongo) i Lagos (Nigerija). Do 2050. godine gradova od preko pet miliona stanovnika moglo bi biti čak 35, pri čemu bi Lagos i Kinšasa prešli broj od 30 miliona ljudi.
Ostali najveći gradovi bili bi Dar es Salam (Tanzanija), Najrobi (Kenija) i Luanda (Angola). U takvim okolnostima, i najosnovnije funkcionisanje ovih gradova, bilo bi na granici nemogućeg.