Najniža poljoprivredna penzija u Srbiji trenutno (maj 2017) iznosi 10.735 dinara. Taj minimalni mesečni iznos u Srbiji prima 191.704 građanina. Od tog broja, 155.622 su starosni penzioneri, 13.827 invalidski, dok su 22.255 korisnici porodične penzije, piše Politika.
Fotografija: Tanjug
Mnogi korisnici se često pitaju zašto su baš poljoprivredne penzije najniže u Srbiji, a u Fondu za penzijsko i invalidsko osiguranje napominju da osiguranici poljoprivrednici uplaćuju doprinos na najnižu osnovicu osiguranja, a to se direktno odražava na visinu njihovog penzionog čeka u momentu ostvarivanja prava.
„Iznos penzije za sve osiguranike, pa i za poljoprivredne, ne zavisi samo od osnovice na koju se uplaćuje doprinos. Zavisi i od broja godina osiguranja za koji se doprinos uplaćuje“, napominju u Fondu PIO i podsećaju na pravilo da što je veća osnovica, odnosno duži period godina za koji se uplaćuje doprinos, penzija će biti veća.
Nadležni napominju da najveći broj poljoprivrednih osiguranika obično uplaćuje najnižu osnovicu koja je propisana zakonom.
„Po Zakonu o doprinosima za obavezno socijalno osiguranje, najniža osnovica iznosi 35 odsto prosečne republičke zarade iz prethodnog tromesečja, a najviša pet prosečnih plata. Minimalna osnovica osiguranja za uplatu doprinosa menja se svake godine. Za poljoprivredne osiguranike najniža osnovica za celu 2017. iznosi 23.229 dinara, odnosno 6.039 dinara doprinosa mesečno“, dodaju u razgovoru za Politiku u Fondu PIO.
Najveći problem kod poljoprivrednika jeste to što je mali broj tih ljudi sa punim penzijskim stažom sa 40 ili 45 godina. Takvih je trenutno u zemlji 96.
„Budući da je 15 godina staža osiguranja uslov za ostvarivanje prava na starosnu penziju, najveći broj poljoprivrednih penzionera ima staž između 15 i 19 godina. Takvih ima 129.443. Poljoprivrednih penzionera koji imaju staž između 20 i 24 godine ima 23.820“, navode u RF PIO.
Prosečan staž poljoprivrednog penzionera u godini u kojoj ostvaruje pravo na starosnu penziju iznosi 23 godine za muškarce i 19 godina za žene, a poljoprivredni penzioner muškarac koji ostvaruje pravo na invalidsku penziju prosečno ima 18 godina staža, dok žene imaju 14 godina staža.
„Prosečna starost poljoprivrednog penzionera u godini ostvarivanja prava na starosnu penziju za muškarce je 65, a za žene 61 godina života, a prosečna starost poljoprivrednog invalidskog korisnika u godini ostvarivanja prava je 57 godina života za muškarca i 54 godine za žene“, preciziraju u Fondu PIO.
Pre nešto manje od godinu dana, preneli smo tekst B92, sa istom temom. Ako želite da uporedite ili utvrdite poznato:
- Zašto su poljoprivredne penzije najniže?
- Podsećamo vas i na ovaj tekst: Tužbe zbog neusklađenih poljoprivrednih penzija