Savezni socijalni sud Nemačke 1997. godine odlučio je da onaj koga su nemačke okupacione vlasti zatvorile u poljski geto – ima pravo na penziju. Osamnaest godina kasnije ovi ljudi će napokon će dobiti novac.
Oni koji su preživeli geto u Poljskoj, 1. juna 2015. godine dobili su novac za rad u getu. Time je, osamnaest godina nakon što je Savezni socijalni sud izrekao presudu po kojoj osobe koje su preživele geto imaju pravo na penziju, prevaziđena i poslednja prepreka.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Za mnoge prekasno. Nemačko penziono osiguranje pretpostavlja da u Poljskoj još uvek živi 1.110 osoba koje imaju pravo na penziju. Podnosioci zahteva za penziju iz Poljske, dobiće sve zaostale penzije od 1997. godine.
Poljska je tako poslednja zemlja u kojoj će preživeli iz geta dobiti penziju. Nemačka i Poljska su 1975. godine potpisale sporazum prema kojem svaka preživela osoba ima pravo na penziju u zemlji u kojoj živi. Međutim, tek 2014. godine su obe zemlje postigle dogovor po kojem su penzije za rad u getu izuzetak.
Penzije – kao mirnodopske
Penzija za rad u getu je nešto drugo u odnosu na odštetu za prisilni rad, o čemu se također diskutovalo od devedesetih godina. Ipak, na kraju je postignut dogovor i odšteta je isplaćena. U ovom slučaju se daleko više radi o pravu na penziju za sve poslove obavljene „sopstvenom voljom i bez novčane nadoknade“, kako je formulisano na internet-stranici nemačkog penzionog osiguranja.
Tu se misli na poslove koje su stanovnici geta radili bez novčane nadoknade ili nadoknade u životnim namirnicama. Radi se i o poslovima za koje su radnici dobijali samo tanjir supe.
- O ženi koja je spašavala decu iz Varšavskog geta, možete čitati u tekstu:
Irena Sendlerova – skromni heroj
Savezni socijalni sud je 1997. godine izrekao presudu po kojoj jedna osoba iz Lođa koja je preživela geto, ima pravo na penziju za vreme rada u getu. Pošto plata u getu nije bila isplaćivana u novcu već samo u markicama za hranu, dugo vremena je bilo nejasno koliko će ko dobiti novca. Nakon izricanja presude, pet godina je trajalo dok nije usvojen zakon koji omogućava isplatu penzije.
- Može vas zanimati i tekst: Ponovo radi Buhenvald! Ovog puta za izbeglice
Savezni socijalni sud je 2009. godine doneo presudu po kojoj svaka osoba koja je radila u getu, ima pravo na penziju bez obzira na to da li je ona radila samo tanjir supe. Za visinu penzije presudno je vreme koje je neka osoba provela u getu.
Zbog toga iznosi mogu u znatnoj meri da variraju – od nekoliko desetina, pa do nekoliko stotina evra. Penzije će isplatiti Savezno penziono osiguranje, kao i sve klasične penzije.
Takve penzije širom sveta trenutno dobija 56.000 ljudi, piše Dojče Vele.