Mnogi roditelji ostali su sami u starosti u porodičnom domu dok su deca otišla u druge gradove ili države…
Pitanje čitateljke Penzina:
Poštovanje, oprostite htela sam samo jedno pitanje ako mi možete dati informaciju? Mama mi je penzioner (80 godina starosti), zdravstveno je loše a s obzirom da nema ko da joj pomogne u kući (brat mi radi od 8 do 20h svakim danom) da li ima pravo na kućnu negu?
Kome se trebamo obratiti? Ja nažalost ne živim u istom gradu tako da sam nemoćna da joj ulepšam preostale dane. Unapred Vam se zahvaljujem. Ako možete barem da mi ukažete kome treba da se obratim?
Odgovor Penzina:
Poštovana, dostavljamo nekoliko informacija koje Vam možda mogu biti od pomoći. Na sajtu fonda PIO, u kategoriji „(Novčane) nadoknade“, stoji:
- Pravo na novčanu naknadu za pomoć i negu drugog lica ima osiguranik i korisnik penzije kome je zbog prirode i težine povrede ili bolesti neophodna pomoć i nega za obavljanje radnji radi zadovoljavanja osnovnih životnih potreba.
- Po Zakonu o penzijskom i invalidskom osiguranju, pravo, praktično, imaju samo nepokretni, slepi, dementni i oni koji bez tuđe pomoći ne mogu da se hrane, oblače, niti kreću po kući, kao i oni koji su na dijalizi.
- U slučajevima kada invalidska komisija proceni da zdravstveno stanje može da se poboljša, zakazuje se kontrolni pregled.
- Naknada za tuđu pomoć i negu iznosi 15.827,12 dinara, a prima je oko 77.000 korisnika.
- Ova isplata nije uslovljena visinom drugih primanja.
- Visina novčane naknade za tuđu pomoć i negu određuje se u visini iznosa usklađene novčane naknade za pomoć i negu drugog lica zatečenih korisnika u Fondu zaposlenih na dan 10. 4. 2003. godine i usklađuje se na isti način kao i penzije.
Zahtev za isplatu naknade, sa detaljima o potrebnoj dokumentaciji, nalazi se u meniju Obrasci (Penzin ih je za Vas preuzeo i dodao u prilogu ovog mejla jer ih nije sasvim jednostavno pronaći).
Treba znati i sledeće:
- O nadoknadama odlučuje 60-70 veštaka PIO fonda u celoj Srbiji koji, pored tuđe nege i pomoći, veštače i ocenu radne sposobnosti, stepen telesnih oštećenja, itd.
- godišnje ima oko 100.000 zahteva
- zahtev može da se podnese neograničen broj puta
Procedura za odlučivanje o novčanoj naknadi za pomoć i negu drugog lica:
- podnosi se zahtev za tuđu negu i pomoć Centru za socijalni rad (na lokalu, ali proverite)
- Centar dokumentaciju prosleđuje PIO fondu na veštačenje
- Veštaci obavljaju pregled dokumentacije i Centru vraćaju nalaz i mišljenje
- Centar na osnovu mišljenja veštaka određuje ili odbija zahtev.
Na ovu temu u Beogradskoj hronici 8. avgusta 2014. godine govorio je Aleksandar Milošević, direktor Sektora za medicinsko veštačenje PIO fonda koji vrše procene. Izdvajamo iz intervjua:
- Tuđa nega i pomoć je medicinska a ne socijalna kategorija. Ona nema veze sa visinom penzije, nema veze da li neko živi sam ili sa nekim, već se rukovodi isključivo medicinskim kriterijumima.
- Kriterijumi su dosta rigorozni i predviđaju da pravo na tuđu negu i pomoć imaju samo slepa, dementna i nepokretna lica koja ne mogu ni u kući da se kreću uz pomoć pomagala.
- Svi koji ispunjavaju kriterijume za tuđu negu i pomoć sigurno će ostvariti to pravo.
Ceo intervju sa Aleksandrom Miloševićem možete pročitati na Penzinu:
U prilogu dostavljamo Obrasce fonda PIO:
- zahtev za telesno oštećenje i tuđu pomoć i negu – filijale
- zahtev za utvrđivanje procenta telesnog oštećenja
- zahtev za izdavanje potvrde / uverenja o utvrđenom procentu telesnog oštećenja
Nadamo se da smo Vam bar malo pomogli sa ovim informacijama. Sve najbolje želimo Vašoj majci, Vama i Vašoj porodici.
Hvala na pitanjima i poverenju,
Srdačno,
Vaš Penzin