Početna Magazin Godine 3D skeniranje lica otkriva biološku starost organizma

3D skeniranje lica otkriva biološku starost organizma

3D skeniranje lica otkriva biološku starost organizma

Godine života govore o hronološkoj, a opšte zdravstveno stanje organizma o biološkoj starost. Još uvek ne postoje sasvim ujednačeni kriterijumi i metode kako se ona određuje, ali nova metoda je dobar korak u tom pravcu…

Naučnici su otkrili da jednostavno trodimenzionalno skeniranje lica može da odredi biološku starost, i to preciznije od uzoraka krvi (Three-dimensional human facial morphologies as robust aging markers, Cell Research, Nature).

Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!

Ovo je važno za medicinu jer bi lekari tako na jednostavan način mogli da dobiju uvid u opšte zdravstveno stanje pacijenata, što bi im pomoglo da odrede faktore rizika od različitih zdravstvenih problema, kao i najefikasnije metode prevencije i lečenja – prema stvarnom stanju, a prema godinama života.

Naučnici su ispitivali lica 332 osobe iz Kine, starosti od 17 do 77 godina. Prvo su utvrđene reperne tačke očiju, nosa, usta, i uspostavljeni obrasci promena koje nastaju usled starenja.

Sa godinama, usne se produžuju a nos se proširuje, uglovi učiju padaju, a koža lica počinje da se opušta usled nagomilavanja masti u obrazima.

To su ujedno i četiri glavne mere i glavna indikatora starenja za oba pola:

  • širina usana
  • širina nosa
  • udaljenost nosa od usana
  • pad uglova očiju.

Kada su ovi podaci upoređeni sa laboratorijskim rezultatima krvne slike, ispostavilo se da karakteristike lica imaju snažniju korelaciju sa biološkim godinama nego uobičajeni markeri krvne slike.

U daljem istraživanju ispitivane su naročito dve grupe prepoznate ovom metodom: oni koji brzo, i oni koji sporije stare. Upoređivanjem sa rezultatima ispitivanja krvi, ispostavilo se da skeniranje lica ne laže:

– Organizam mladih ljudi sa zrelijim licima na testovima krvi zaista je pokazivao da stare brže od svojih hronoloških godina, i obrnuto – starije osobe sa „mladalačkim“ crtama lica bile su starije po broju godina nego po stvarnom stanju organizma.

Naročita prednost ove metode jeste to što je jednostavna i neinvazivna, a može lako i brzo proveriti opšte stanje pacijenata.

Naravno, potrebna su dalja istraživanja, jer metoda možda ne radi na drugim etničkim i rasnim grupama ljudi, piše Discover Magazine.