U Muzeju istorije Jugoslavije na Trgu Nikole Pašića u Beogradu ove zime biće predstavljena izložba Ruska avangarda u Beogradu na kojoj će po prvi put biti predstavljen ovaj umetnički pokret koji je podstakao revoluciju i nove vidove interpretacije u umetnosti.
-
Slika: Aleksandar Rodčenko, 1925.
Ovom izložbom će se obeležiti stogodišnjica nastanka slike Crni Kvadrat, remek dela vodećeg umetnika ruske avangarde Kazimira Maljeviča, koje predstavlja svojevrsnu revoluciju u umetnosti. Autorke izložbe su kustoskinje Ana Pakhomova i Faina Balakhovskaja.
Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!
Publika će imati priliku da vidi 117 radova oko 50 poznatih umetnika koji obuhvataju skoro sve pravce ruske avangarde: futurizam, sumermazam, konstruktivizam i funkcionalizam.
Među najznačajnijim delima su grafike i slike Vasilija Kandinskog, Aleksandra Rodčenka, Ivana Kljuna, Aleksandra Arhipenka, Aleksandra Vesnina i Ljubov Popove, kao i dela primenjene umetnosti Kazimira Maljeviča.
Izbor dela predstavlja pregled ruske avangarde koja ne predstavlja jedinstveni umetnički pravac, već široki okvir za umetničke, literarne i pozorišne eksperimente, tokom prve trećine 20. veka. Taj radikalni umetnički pokret širih razmera, koji je u jednom trenutku slavljen, u drugom potpuno osporen i zabranjen, danas je ponovo prihvaćen.
Ruska avangarda u Beogradu odslikava jedinstveni fenomen, nastao kada se oformila grupa umetnika koja je u umetnosti videla zamenu za religiju i put ka promeni društva. Uvođenje geometrizacije u likovni izraz umesto figuralnosti, predstavljalo je odraz modernizacije pretežno agrarnog ruskog društva i snažnu veru u radničku revoluciju, progres i industrijalizaciju.
Pored slika i crteža, na izložbi će biti prikazane i skice i ilustracije kostima i scenografije za značajne filmove i predstave tog vremena, brojni grafički radovi koji će uključiti i ilustracije za knjige “oca ruskog futurizma” Davida Burljuka, kao i radovi iz oblasti arhitekture El Lisickog od kojih je najpoznatija utopijska ideja horizontalnih solitera.
Ovu postavku će upotpuniti i jedanaest dela iz kolekcije Narodnog muzeja u Beogradu koja su deo umetničke zaostavštine Ljubomira Micića, osnivača časopisa Zenit i osobenog avangardnog pokreta. Ova dela su bila deo “Zenitove međunarodne izložbe nove umetnosti” koju je Ljubomir Micić organizovao 1924. godine u Beogradu. Na ovaj način će posetioci imati priliku da se podsete istorijskih trenutaka kada su se u Beogradu odvijali događaji značajni za evropsku istoriju avangarde.
Izložba će biti otvorena do 7. februara 2016. godine, piše sajt Breakfast.