Početna Magazin Godine Dom i stanovanje Pozitivan uticaj životinja u domovima za stare

Pozitivan uticaj životinja u domovima za stare

Pozitivan uticaj životinja u domovima za stare

Ljudima svih uzrasta prija kontakt sa životinjama. Zašto onda domovi za stare ne bi imali makar par malih domaćih životinja u svom dvorištu?

Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!

Fotografija: Judith Geerts, Kineska kokoška i njeno pilence

Poznata je terapija uz pomoć životinja, baš kao što je poznato da bavljenje umetnošću i rad u bašti pomažu ozdravljenje i održavanje dobrog psihičkog i fizičkog zdravlja. Međutim, za razliku od art-terapije i rada u bašti koji su zastupljeni u nekim domovima za stare, životinjama je, uglavnom, pristup zabranjen. Ni ne uzimamo ih u razmatranje kada je u pitanju oplemenjivanje i poboljšanje života stanara domova.

Studenti jedne više poljoprivredne škole u Francuskoj osmislili su, proleća 2015. godine, projekat stvaranja parka sa životinjama u okviru jednog doma za stare. Ideja je bila da se stvori prijatnije i podsticajnije okruženje za stanare i posetioce.

U okviru parka doma za stare, studenti su izabrali da nasele: magarca i ponija, tri koze i tri kunića. Stanari doma tako mogu da upoznaju životinje prilično različitih karaktera i različitih veličina te svako može da ostvari kontakt sa onom životinjom koja mu najviše odgovara.

Broj određene vrste određen je u skladu sa raspoloživim prostorom, ali se vodilo računa i o dobrobiti samih životinja, jer treba znati da je kopitarima (konji i magarci) neophodna makar još jedna životinja iz iste familije i da koze žive u grupi od najmanje tri jedinke.

Naravno, zbog propisa (u ovom slučaju EU) nije jednostavno napraviti ovakav mini zoo-vrt. Međutim, studenti ove škole su probili led.

Tri francuske ustanove za brigu o starima rešile su da naprave male farme u okviru svojih dvorišta. Nijedna od njih nema kopitare niti sitnu stoku, za njih je ipak potrebno više prostora i makar jedna osoba zadužena isključivo za brigu o njima, ali sve tri ustanove imaju velikog uspeha sa uvođenjem mini farmi malih životinja.

Olakšavajuća okolnost je i ta što se na francuskom tržištu pojavila kompanija specijalizovana za pomaganje malim, urbanim domaćinstvima u obrazovanju sopstvenih mini farmi. Pomoću ove kompanije – Farmili, ova tri doma za stare su dobila nove, sasvim drugačije stanare.

Jedan dom je izabrao dve kineske kokoške kao ukras u vrtu, drugi je izabrao dva zečića zbog umiljatosti, a treći četiri koke nosilje – zbog jaja, naravno! Međutim, kako piše Senioractu, sva tri doma su na neočekivanom dobitku: stanari se radije šetaju baštom, tu sada mogu da se brinu o pridošlicama, a taj kontakt predstavlja novi, moćni izvor blagostanja.

Pregledajte na Penzinu ponudu domova za stare u Srbiji!
Pregledajte na Penzinu ponudu domova za stare u Srbiji!

Stanari ovih domova sada mogu da se druže sa životinjama, kod njih se stvara veoma važan osećaj odgovornosti i korisnosti, u njima se rađa nežnost i raste im samopoštovanje.

Zaista, kontakt sa životinjama može imati terapeutski efekat na osobe sa invaliditetom ili sa socijalnim poteškoćama. U domovima za stare, ovi mali drugari veoma brzo dobijaju značajnu ulogu.

Terapija uz pomoć životinja ima mnogo pristalica, ali i slabo naučno pokriće, ali ne moramo uvek da razumemo ono što osećamo. Samo posmatranje interakcije između starijih ljudi i životinja daće dovoljan argument svakome kome je dokaz potreban.

Preporučujemo i tekstove:

Ovaj tekst možete lajkovati na Fejzbuku, podeliti ga sa svojim prijateljima, a možete nas i pratiti na toj društvenoj mreži