Početna Magazin Godine Londonska opština tera ratnog veterana u dom za stare

Londonska opština tera ratnog veterana u dom za stare

Londonska opština tera ratnog veterana u dom za stare

Preko 125.000 Britanaca potpisalo je peticiju protiv izbacivanja iz kuće najstarijeg preživelog britanskog ratnog zatvorenika koji više ne može da plaća neophodnu negu, a opština tvrdi da nema sredstava za njegov slučaj.

Naime, 96-godišnjem Robertu Klarku (Robert Clark), koji je vezan za invalidska kolica, a pored toga je i slep, lokalna vlast preti izbacivanjem iz stana u severnom Londonu jer ne može da plaća negu.

Otvaranjem Google oglasa na ovoj strani pomažete rad Penzina. Hvala vam unapred!

On je samo tokom poslednje dve godine potrošio svoju životnu ušteđevinu na troškove kućne nege koji su iznosili 960 funti nedeljno – oko 50.000 funti godišnje! Od toga je dobijao novčanu pomoć od svega 350 funti mesečno (nešto preko trećine troškova).

Lokalna samouprava kaže da ni toliko više ne može da plaća, i želi ratnog vetrana da preseli u dom za stare.

Napomena o širem kontekstu: Britansko društvo bilo je duboko klasno podeljeno na početku 20. veka, da bi Prvi, a naročito Drugi svetski rat, podigli svest o značaju svakog pojedinca za odbranu i opstanak države. Tako su nastali programi zdravstvene i socijalne zaštite kao način da se država oduži svojim građanima za ratne napore. Međutim, već od ere Margaret Tačer, 1980-ih godina, ovakvo viđenje počinje da se revidira „u korist ekonomije“. Na Penzinu možete pratiti šta se danas u tom smislu dešava u Velikoj Britaniji.

Klark je služio u lakoj pešadiji u Severnoj Africi, gde je zarobljen 1942. godine, a zatim prebačen u Poljsku. Godine 1945. bio je jedan od malobrojnih preživelih američkih i britanskih zatvorenika koji su učestovovali u „Maršu smrti“ kada su bili primorani da pešače 1.500 kilometara tokom hladne zime dok su se Nemci povlačili pred Crvenom armijom.

U lokalnoj samoupravi pojašnjavaju da razumeju njegov doprinos zemlji, ali da „ne mogu da priušte“ da se novac poreskih obveznika troši u trenutku kada samo u toj lokalnoj samoupravi pomoć treba da se obezbedi za 2.900 ljudi.

Peticija je privukla veliku pažnju javnosti, a procenjuje se da Klark ima novca za još svega tri meseca kućne nege. Nakon toga morao bi u dom za stare, iako tvrdi da bi ga taj premeštaj podsećao na zarobljeništvo, prenosi RT.